Եթե պահի թելադրանքով ՌԴ-Թուրքիա շահերը կհամընկնեն, Հայաստանը կտուժի. Գևորգ Յազըճյան
Երբ պահի թելադրանքով Ռուսաստանի և Թուրքիայի շահերը համընկնեն, ապա Հայաստանի շահերը հաշվի չեն առնվի, լրագրողների հետ զրույցում ասաց պատմաբան Գևորգ Յազճըյանը:
«Ռուսաստանը Թուրքիայից ֆինանսական ակնկալիքներ ունի, իսկ Հայաստանից ոչինչ չունի: Երբ պահի թելադրանքով ՌԴ-Թուրքիա շահերը համընկնեն, Հայաստանի բանը բուրդ կլինի», - ասաց նա:
Պատմաբանը հատկապես մեծ վտանգներ է տեսնում երկրի անվտանգության հետ կապված: Նրա խոսքով` չի բացառվում նոր քառօրյայի կրկնությունը, որի ադյունքում Հայաստանը ստիպված կլինի Ադրբեջանին հանձնել 5-7 տարածք:
«Մեր իշխանություններն էլ դա չեն թաքցնում: Խորհրդարանական ընտրություններն էլ ցույց տվեցին, որ ժողովուրդը 10 000 դրամի համար պատրաստ է ամեն ինչի: Ինքն իր ճակատագրի վրա թքած ունի», - ասաց նա:

Геворк Язчян: Если интересы России и Турции в какой-то момент совпадут – Армения пострадает
Если интересы России и Турции в какой-то момент совпадут, то интересы Армении учитываться не будут, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами историк Геворк Язчян.
«Россия связывает с Турции какие-то финансовые ожидания, а от Армении ждать нечего. Если в какой-то момент интересы РФ и Турции совпадут, Армения окажется в сложном положении», - сказал он.
Историк видит большую опасность особенно в сфере обеспечения безопасности страны.
По его словам, не исключается повторение четырехдневной войны, в результате которой Армения будет вынуждена сдать Азербайджану 5-7 территорий. «Наши власти тоже не скрывают этого. Парламентские выборы также показали, что народ за 10 000 драмов готов на все. Ему наплевать на свою судьбу», - заявил историк.