Կողմերին չի հաջողվի որոշակի ձեռքբերումներ ունենալ. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը՝ մոսկովյան հանդիպման մասին
27/04/2017 14:18
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի բնորոշմամբ՝ զարմանալի ոչինչ տեղի չի ունեցել, որ ապրիլի 28-ին Մոսկվայում կայանալու է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը։
«Սպասելի էր, որ այս հանդիպումը պետք է կայանար, զարմանալի ոչինչ տեղի չի ունեցել։ Այս հանդիպումը նախապատրաստվում էր վաղուց և Ռուսաստանը փորձում է կարևոր դերակատարում ունենալ կողմերին բանակցությունների շուրջ վերադարձնելու համար», - Aysor.am-ի հետ զրուցում ասաց Հրանտ Մելիք- Շահնազարյանը՝ անդրադառնալով ապրիլի 28-ին կայանալիք հանդիպմանը։
Քաղաքագետն ասում է, որ թեև հանդիպումները դրա համար անհրաժեշտ պայմաններից մեկն է, բայց նշում է, թե ավելի քան վստահ է, որ այս հանդիպման ընթացքում կողմերին չի հաջողվի որոշակի ձեռքբերումներ ունենալ. «Սպասելիքներս մեծ չեն, բայց պետք է արձանագրել, որ միջնորդները, հատկապես ռուսական կողմը, փորձում է ամեն ինչ անել, որպեսզի հարցը շարունակի մնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ»։

Сторонам конфликта не удастся достичь определенного прогресса – Грант Мелик-Шахназарян о московской встрече
27/04/2017 14:53
Политолог Грант Мелик-Шахназарян ничего удивительного не видит в том, что 28 апреля в Москве состоится трехсторонняя встреча министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана по вопросу урегулирования карабахского конфликта.
«Ничего удивительного не произошло, можно было ожидать, что эта встреча состоится. Эта встреча давно готовилась и Россия пытается играть важную роль в возвращении сторон конфликта к переговорному процессу», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Грант Мелик-Шахназарян, касаясь трехсторонней встречи 28 апреля.
Политолог отметил, что хотя и встречи являются одним из необходимых условий для достижения прогресса в переговорном процессе, тем не менее, в ходе встречи в Москве сторонам не удастся зафиксировать определенный прогресс.
«Я не связываю с этой встречей больших ожиданий, но нужно констатировать, что посредники, особенно российская сторона, пытаются сделать все, чтобы вопрос оставался на столе переговоров», - заявил Грант Мелик-Шахназарян.