Թրամփը հրաժարվել է Մեքսիկայի և Կանադայի հետ առևտրային համաձայնագիրը խզելու մտքից
ԱՄՆ-ն դեռ դուրս չի գա Մեքսիկայի և Կանադայի հետ ազատ առևտրի մասին հյուսիսամերիկյան համաձայնագրից: Այդ մասին հայտարարել է երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփը: Պայմանագրի խզումն իր նախընտրական խոստումներից մեկն է եղել, փոխանցում  է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ազատ առևտրի մասին հյուսիսամերիկյան համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել 1994 թվականին: Այժմ Վաշինգտոնը ցանկանում է վերանայել պայմանագրի պայմանները, որը մինչ ընտրությունները Թրամփն անվանել էր աշխատատեղերի «սպանող» և պատմության մեջ «վատթարագույն առևտրային համաձայնագիրը»:
Նախօրեին ԱՄՆ առաջնորդը բանակցություններ է վարել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոյի և Մեքսիկայի նախագահ Էնրիկե Պենյա Նյետոյի հետ:
«Ես հավատում եմ, որ վերջնական արդյունքը (պայմանագրի փոփոխությունների շուրջ բանակցությունների) բոլոր երեք երկրներն է՛լ ավելի ուժեղ և լավը կդարձնի», - ասել է Թրամփը:

Трамп передумал разрывать торговое соглашение с Мексикой и Канадой
США пока не будут выходить из Североамериканского соглашения о свободной торговле (НАФТА) с Мексикой и Канадой, заявил президент страны Дональд Трамп. Разрыв договора был одним из его предвыборных обещаний, передает русская служба BBC.
Североамериканское соглашение о свободной торговле вступило в силу в 1994 году. Теперь Вашингтон хочет пересмотреть условия документа, который до выборов Трамп называл «убийцей» рабочих мест и «худшим торговым соглашением» в истории.
Накануне американский лидер провел переговоры с канадским премьером Джастином Трюдо и президентом Мексики Энрике Пенья Ньето.
«Я верю, что конечный результат [переговоров по изменению НАФТА] сделает все три страны сильнее и лучше», - цитировала слова Трампа пресс-служба Белого дома.