Լոռու մարզպետը գիտի, որ մարզային ճանապարհները խայտառակ վիճակում են
Լոռու մարզում տուրիզմի զարգացման ուղղությամբ մեծ աշխատանքներ են կատարվել և մինչև այժմ էլ այդ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը։
«Պետությունը լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում այս գործին, և ես վստահ եմ, որ Վանաձոր-Ալավերդ-Բագրատաշեն ճանապարհի շինարարության ավարտից հետո տուրիստների հոսքը Լոռու մարզում կավելանա», - ասաց մարզպետը՝ նկատելով, որ տուրիզմի, տնտեսության զարգացման նախապայմաններից մեկը որակյալ ճանապարհներ ունենալն է։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե մարզային ճանապարհները խայտառակ վիճակում են, մարզպետը արձագանքեց. «Գիտեմ։ Ապարանից որ գալիս եք Վանաձոր, Ստեփանավանի խաչմերուկից սկսած ճանապարհների նորոգումն սկսված է։ Առաջին փուլը Վանաձոր-Թումանյան հատվածն է, դեպի Ալավերդի թունելները միասին, հետո արդեն՝ կշարունակվի դեպի Նոյեմբերյան ու Բագրատաշեն»։
Միջպետական ճանապարհների շինարարության ծրագիրը, մարզպետի տեղեկացմամբ, սկսվել է 2016-ին, առաջին փուլը կավարտվի 2018-ի վերջին։
Նալբանդյանի խոսքով` ճանապարհների շինարարության պատվիրատուն Տրնասպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունն է, և նախարարը հաճախ գալիս ու անձամբ հետևում է շինաշխատանքներին։
«Ես ինքս էլ եղել եմ ու տեսել։ Օրինակ՝ Ալավերդի տանող թունելում եթե նախկինում պարբերաբար խցանումներ էին լինում ու երկու մեծ մեքենա միաժամանակ չէին կարողանում անցնել այդ թունելով, ապա այս պահի դրությամբ թունելն իդեալական սարքել են», - ասաց մարզպետը։

Губернатор Лори Артур Налбандян знает об ужасном состоянии областных дорог
В Лорийской области Армении осуществлены большие работы в направлении развития туризма и эти работы продолжаются по сей день, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами губернатор Артур Налбандян.
«Государство оказывает серьезное содействие. Я уверен, что после завершения строительства дороги Ванадзор – Алаверди – Баграташен поток туристов в область увеличится», - сказал губернатор, отметив, что строительство качественных дорог – одна из предусловий развития туризма и экономики.
На замечание журналиста, что дороги в Лорийской области в ужасном состоянии, губернатор ответил: «Знаю. Работы по ремонту дорог уже начались на всем участке из Апарана в Ванадзор, с перекреста Степанавана. Первый этап – это участок Ванадзор – Туманян, вместе с тоннелями к Алаверди, затем работы продолжаться в направлении Ноемберяна и Баграташена».
Губернатор сообщил, что программа строительства межгосударственных дорог стартовала с 2016 года, первый этап будет завершен в конце 2018 года.
По словам Налбандяна, заказчик строительства – министерство транспорта, связи и информационных технологий и министр часто приезжает и лично следит за строительными работами.
«Я сам был там и видел, что если, к примеру, в ведущем к Алаверди тоннеле в прошлом постоянно бывали пробки и две машины не могли одновременно проехать, то сегодня этот тоннель в идеальном состоянии», - сказал губернатор.