Ոստիկանությունը լծված է եղել ՀՀԿ-ի օգտին ձայներ ապահովելու գործին, համատարած ընտրակաշառք է բաժանվել. «ԵԼՔ»
15/05/2017 13:17
«ԵԼՔ» դաշինքը 2017 թվականի մայիսի 14-ին տեղի ունեցած Երևանի ավագանու ընտրությունների վերաբերյալ արաձանագրում է, որ ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, ընդհանուր առմամբ, ձևավորվել են ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների քվեարկության արդյունքում։
« «ԵԼՔ» դաշինքին հաջողվել է արձանագրել իր օգտին տրված յուրաքանչյուր քվե», -լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «ԵԼՔ» դաշժինքի անդամ Էդմոն Մարուքյանը՝ կարդալով դաշինքի հայտարարությունը։
Նա նշեց, որ ընտրական պրոցեսի ընթացքում ՀՀԿ նախընտրական շտաբներից համատարած ընտրակաշառնքեր են բաժանվել։
«Այդ գործընթացն ունեցել է կազմակերպված ու կենտրոնացված բնույթ, ինչի վերաբերյալ «ԵԼՔ»-ին հաջողվել է ձեռք բերել անառարկելի ապացույցներ», - նշեց Է. Մարուքյանը։
Նա շեշտեց, որ ՀՀ իրավապահ մարմինները ընտրակաշառքների դեմ պայքարում ցուցաբերել են համատարած անգործություն, իսկ որոշ դեպքերում հովանավորել են այդ գործընթացը։
«ՀՀ ոստիկանությունը լծված է եղել ՀՀԿ-ի օգտին ձայներ ապահովելու գործին։ Ընտրակաշառքների բաժանման ու ստացման շղթայում ներգրավված են եղել տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ ու այդ երևույթի նկատամամբ ձևավորված է հանրային հանդուրժողականության մթնոլորտ», - ասաց նա։
Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ «ԵԼՔ» դաշինքն ակնածանք է արտահայտում բոլոր այն քաղաքացիներին, վստահված անձանց, դիտորդներին, ընտրական հանձնաժողովների անդամներին, ովքեր ընտրական տեղամասերում առաջնորդվել են քաղաքացիական գիտակցությամբ։
« «ԵԼՔ»-ն արձանագրում է, որ մայրաքաղաքում ունի համակիրների ամուր և կայուն հենարան և Երևանի ավագանիում «ԵԼՔ» խմբակցությունը իրեն համարում է դաշինքի օգտին քվեարկած շուրջ 70 հազար երևանցու պատվիրակը և ավագանիում հանդես է գալու նրանց անունից։ «ԵԼՔ»-ը ռազմավարական նպատակ է հռչակում Հայաստանի քաղաքացիների շրջանում տիրապետող հուսահատության մթնոլորտի հաղթահարումը և ամեն ինչ անելու է այս նպատակներին հասնելու համար», - հավալեց Է. Մարուքյանը:

Блок «Елк»: Полиция занималась обеспечением голосов в пользу РПА, повсеместно применялся подкуп избирателей
15/05/2017 15:31
Блок «Елк» констатирует, что официальные результаты состоявшихся 14 мая выборов в Совет старейшин Еревана, в целом, сформировались в результате голосования граждан, принявших участие в выборах.
«Блоку удалось удержать каждый отданный за него голос», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами член блока «Елк» Эдмон Марукян. Он отметил, что в ходе избирательного процесса предвыборные штабы Республиканской партии Армении повсеместно раздавали «избирательные взятки».
«Эти действия имели организованный и централизованный характер, в связи с чем блоку «Елк» удалось приобрести неопровержимые доказательства», - отметил Э.Марукян.
Он отметил, что правоохранительные органы Армении в борьбе с раздачей избирательных взяток проявили полное бездействие, а в некоторых случаях сами покровительствовали этому процессу.
«Полиция Армении занималась обеспечением голосов в пользу Республиканской партии. В цепочку раздачи и получения избирательных взяток были вовлечены десятки тысяч граждан, в обществе сформировалась атмосфера терпимости к этому явлению», - сказал он.
Эдмон Марукян отметил, что блок «Елк» выражает признательность и почтение всем тем гражданам, доверенным лицам, наблюдателям и членам избирательных комиссий, которые руководствовались гражданским самосознанием.
«Блок «Елк» констатирует, что имеет в столице крепкую и стабильную опору, фракция блока «Елк» в Совете старейшин Еревана считает себя делегатом около 70 тысяч жителей Еревана и будет выступать от их имени.  Блок «Елк» провозглашает своей стратегической целью преодоление атмосферы отчаяния среди граждан Армении и сделает все для достижения этих целей», - отметил Э.Марукян.