Դուտերտե. ԱՄՆ-ն դուրս է գալիս իր լիազորությունների սահմանից
ԱՄՆ-ն դուրս է գալիս իր լիազորություններից սահմանից՝ միջամտելով այլ պետությունների գործերին։ Այս մասին հայտարարել է Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Այլ պետությունների նկատմամբ մարդու իրավունքների հարցում, ես կարծում եմ, որ Ամերիկան դուրս է եկել իր բնական լիազորությունների սահմանից», - Ռուսաստան այցի նախաշեմին ռուսական լրատվամիջոցներին ասել է Դուտերտեն։
Ֆիլիպինների առաջնորդի խոսքով՝ դա նոր աշխարհ է, որ նախկինում չէր առնչվում այլ պետությունների ինքնիշխանության հետ։
«Սակայն 60-ականների վերջից ԱՄՆ-ն սկսեց պետություններին աջակցություն ցուցաբերել՝ դրա հետ մեկտեղ միջամտելով նրանց գործերին։ Բանը հասավ նրան, որ ԱՄՆ-ն այս կամ այն երկրին օգնություն էր առաջարկում՝ նույնասեռական ամուսնութունների օրենք սահմանելու կամ մեկ այլ բանի փոխարեն։ Խոսքն այստեղ միայն մարդու իրավունքների մասին չէ, այլ ծիծաղելի կենսակերպի առաջխաղացման մասին։ Եվ ես ասացի, որ դա չափազանց է։ Ես ասացի, որ եթե դուք ցանկանում եք իմ դեմ հետաքննություն վարել, ես պատրաստ եմ։ Վերջիվերջո, ո՞վ կցանկանա սպանել իր երկրի քաղաքացիներին», - հայտարարել է Դուտերտեն։

Дутерте: США выходят за пределы своих полномочий
США выходят за пределы своих полномочий, вмешиваясь в дела других государств. Об этом заявил президент Филиппин Родриго Дутерте, передает РИА Новости.
«А в вопросе прав человека, я думаю, Америка вышла за пределы своих естественных полномочий в отношениях с другими государствами», — сказал Дутерте в интервью российским СМИ в преддверии своего визита в Россию.
По словам филиппинского лидера, это новый мир, который раньше не затрагивал суверенитет других государств.
«Но с конца 60-х США начали оказывать государствам поддержку, но в то же время начали вмешиваться в их дела. Дошло до того, что они предлагали помощь той или иной стране в обмен на то, чтобы она ввела законы об однополых браках и тому подобное. Речь здесь не только о правах человека, но и о продвижении смехотворных теорий образа жизни. И я сказал, что это перебор. Я сказал, если вы хотите провести расследование против меня, я к этому готов. В конце концов, кто же захочет убивать граждан своей страны?», — заявил Дутерте.