Մերկելը Մանչեսթերի ահաբեկչությունը «մարդատյաց արարք» է անվանել
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ խորապես ցնցված է Մանչեսթերում պայթյունի պատճառով, հայտնում է DW.com-ը:
«Անհավանական է, որ ինչ-որ մեկն օգտագործել է այնպիսի ուրախալի իրադարձություն, ինչպիսին փոփ երաժշտության համերգն է, այդքան մարդ սպանելու ու մարդկանց ծանր վնասվածքներ հասցնելու համար», - երեքշաբթի, մայիսի 23-ին հայտարարել է Մերկելը։
Մերկելը խորապես ցավակցել է բոլոր զոհերի հարազատներին, մտերիմներին ու տուժածներին։ Դաշնային կանցլերը հավելել է, որ կատարվածը միայն կամրապնդի «բրիտանացի ընկերների հետ նրանց դեմ միասին պայքարելու Գերմանիայի վճռականությունը, ովքեր ծրագրում և իրականացնում են նման մարդատյաց արարքները»։

Меркель назвала теракт в Манчестере «человеконенавистническим поступком»
Федеральный канцлер Германии Ангела Меркель  заявила, что глубоко потрясена взрывом на концерте в Манчестере, передает DW.com.
«Невероятно, что кто-то использовал такое радостное событие, как концерт поп-музыки, чтобы убить так много людей или причинить им тяжелые ранения», - заявила глава правительства ФРГ во вторник, 23 мая, в Берлине.
Меркель выразила глубочайшие соболезнование всем жертвам и пострадавшим, а также их родным и близким. Федеральный канцлер добавила, что случившееся лишь укрепит решимость Германии «совместно с британскими друзьями бороться с теми, кто планирует и совершает такие человеконенавистнические поступки».