Ժիրայր Սեֆիլյանը համարում է, որ իր դեմ մեղադրանքը թատերական սցենար է. Մանրամասներ դատական նիստից (Տեսանյութ, լուսանկարներ)
26/05/2017 15:31
«Նոր Հայաստան» շարժման առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների գործով դատական առաջին նիստը հարթ չընթացավ. Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի ապակեպատ դահլիճում դատավարության ընթացքը լսելի չէր ոչ լրագրողներին և ոչ էլ ներկա քաղաքացիներին: Այդ փաստը դժգոհությունների մեծ ալիք բարձրացրեց ներկաների շրջանում, և նրանք սկսեցին մեծ աղմուկ բարձրացնել դատարանում՝ բացականչելով՝ «Ձայն չկա, ձայնը չի լսվում, ձայն, ձայն, մահ ռեժիմին»:
Նկատենք, որ Սեֆիլյանին և մյուսներին դահլիճում ներկաները «Մահ ռեժիմին, ա-զա-տություն» վանկարկումներով դիմավորեցին:
Որոշ ժամանակ անց, նիստը նախագահող դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանը կողմերի համաձայնությամբ որոշեց հետաձգել դատական նիստը: Բացի այդ, որոշվեց, որ Սեֆիլյանի և մյուսների գործով դատական նիստերը կանցկացվեն շաբաթական երկու անգամ:
Նիստի հետաձգվելուց հետո միայն, մեղադրյալների փաստաբաններից լրագրողները կարողացան պարզել, թե ինչ պատճառով է հետաձգվել դատական նիստը:
Ժիրայր Սեֆիլյանի փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը տեղեկացրեց, որ դատական նիստը հետաձգվել է, քանի որ նիստին չէր ներկայացել մեղադրյալներից Սասունիկ Կիրակոսյանի պաշտպանը, որը միջնորդել էր հետաձգել նիստը:
Այնուհետև խոսելով իր պաշտպանյալին առաջադրված մեղադրանքից, Հայրապետյանը հայտարարեց, որ այն ապօրինի է, և Սեֆիլյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում է իրականացվում այն բանից հետո, երբ Սեֆիլյանը հայտարարել էր, որ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հայկական կողմը կորցրել է 800 հա տարածք:
«Ժիրայր Սեֆիլյանի այդ հայտարարությունից հետո տարբեր հետապնդումներ սկսվեցին Ժիրայր Սեֆիլյանի դեմ, և հանրապետության նախագահը ստիպված եղավ հաստատել հողերի կորստի մասին փաստը», - Սեֆիլյանի և մյուսների գործով դատավարությունից հետո հայտարարեց փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը:
Հայրապետյանի խոսքով՝ Սեֆիլյանին առաջադրված մեղադրանքում նշվում է, որ նա ցանկացել ու ծրագրել է զավթել հեռուստաաշտարակը և Նուբարաշենի զորամասերից մեկը կամ մի քանիսը: Փաստաբանի համար տարօրինակն այն է, որ չի նշվում, թե երբ է ցանկացել իրագործել այդ ծրագիրը:
«Ցուցմունքներում նշվում էր, որ դա պետք է լիներ դեկտեմբերի 1-ին, եթե պետք է 2015-ի դեկտեմբերի 1-ին լիներ, ապա ինչո՞ւ է յոթ ամիս հետո շենք-շինությունները զավթելու մեղադրանքն առաջադրվել: Այս ցուցմունքները ի սկզբանե կային, ինչու սպասեցին 7-8 ամիս ու նոյեմբերին Ժիրայր Սեֆիլյանի մեղադրանքը խստացվեց խիստ մեղադրանքներով, և վերջին շենք-շինությունների զավթումը նոյեմբերին դրվեց, եթե մայիս ամսին կար նման ցուցմունք», - ներկայացրեց Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով՝ Սեֆիլյանի դեմ ցուցմունք տվողը գործով մեղադրյալ Հովհաննես Պետրոսյանն է, որը ցանկություն է ունեցել զինված հեղափոխություն անելու, փորձել է այդ նպատակն իրագործելու համար հանդիպել Սեֆիլյանի հետ, գրել է նրան, սակայն նամակները մնացել են անպատասխան և հետո մասնակցել է հանրահավաքների, որոնց ժամանակ էլ հանդիպել է Սեֆիլյանին: Նրա դեմ մյուս ցուցմունք տվողը Գալուստ Գրիգորյանն է:
«Նա իր ցուցմունքում ասել է, թե սխեմաներ են գծել, որոնք Սեֆիլյանը, իբրև թե ասել է, որ պետք է պահել, ոչ մեկին ցույց չտալ: Ժիրայր Սեֆիլյանը ասում է, որ իր դեմ մեղադրանքը թատերական սցենար է: Երկու հոգի իրար հետ ապօրինի զենք են շրջանառել ու ցուցմունք են տվել Ժիրայր Սեֆիլյանի դեմ ու դրանից հետո Ժիրայր Սեֆիլյանը ձերբակալվել է», - ասաց փաստաբանը:
Մեղադրանքում, ըստ փաստաբանի, նշվում է նաև, որ Ժիրայր Սեֆիլյանն ունեցել է 200-300 անձից կազմված զինված ենթախմբեր: Փաստաբան Հայրապետյանի համար տարօրինակ է՝ ինչո՞ւ իրավապահները չեն բացահայտում՝ ո՞ւր են այդ խմբերը:
«Եթե Ժիրայր Սեֆիլյանի դեմ սցենար չէ, ապա ինչո՞ւ չեն բացահայտում այս խմբերին, Հայաստանը ազատագրեն զինված խմբերից», - նկատեց փաստաբանը:

Жирайр Сефилян считает, что обвинение против него – театрализованный сценарий
Первое судебное заседание по делу члена гражданской инициативы «Учредительный парламент» Жирайра Сефиляна сегодня прошло не гладко: в зале суда общей юрисдикции административного района Шенгавит, где установлено стеклянное ограждение, ход судебного заседания практически не был слышен ни журналистам, ни присутствующим гражданам. Этот факт вызвал волну возмущения у присутствующих, они устроили в зале суда большой шум, начав  кричать «Нет звука, ничего не слышно!», «Звук, звук, смерть режиму!».
Отметим, что в суде общей юрисдикции административного района Шенгавит Жирайра Сефиляна и других обвиняемых встретили аплодисментами и возгласами «Свободу Жирайру!», «Смерть режиму!».
Спустя некоторое время председательствующий судья Татевик Григорян с согласия сторон решила отложить заседание. Кроме того, было принято решение о том, что впредь заседания суда будут проходить два раза в неделю.
Только после этого журналисты смогли уточнить у адвокатов обвиняемых причину, по которой было отложено судебное заседание.
Адвокат Жирайра Сефиляна – Тигран Айрапетян сообщил, что судебное заседание отложено, поскольку отсутствовал защитник одного из обвиняемых – Сасуника Киракосяна, который ходатайствовал об отложении судебного заседания.
Затем, обратившись к предъявленным Сефиляну обвинениям, Айрапетян заявил, что они незаконны и уголовное преследование в отношении Жирайра Сефиляна началось после того, когда Сефилян заявил, что после апрельской войны армянская сторона потеряла территорию площадью 800 гектаров.
«После этого заявления в отношении Жирайра Сефиляна начались различные преследования, и президент страны вынужден был подтвердить факт потери земель», - заявил Тигран Айрапетян после заседания по делу Жирайра Сефиляна и других.
По словам Айрапетяна, в выдвинутом Сефиляну обвинении отмечается, что он хотел и планировал захватить телебашню и одну или несколько военных частей Нубарашена. Для адвоката странно то, что не отмечается, когда именно он планировал осуществить эту программу.
«В показаниях отмечалось, что это должно было произойти 1-го декабря, если это должно было произойти 1-го декабря 2015 года, то почему обвинение в захвате зданий, строений было предъявлено спустя семь месяцев. Эти показания имелись изначально, почему они ждали 7-8 месяцев, и только в ноябре обвинение было дополнено статьей о захвате зданий, строений. Ведь подобные показания были даны еще в мае», - уточнил адвокат.
По его словам, обвиняемый по делу Ованнес Петросян, давший показания против Жирайра Сефиляна, хотел совершить вооруженное восстание, пытался встретиться с этой целью с Сефиляном, писал ему, однако эти письма оставались без ответа. Потом участвовал в митингах, во время которых и встретился с Сефиляном. Другой давший показания против Жирайра Сефиляна – Галуст Григорян.
«Он в своих показаниях говорит, что рисовали схемы, которые, Сефилян якобы сказал, нужно хранить и никому не показывать. Жирайр Сефилян говорит, что обвинение против него – театрализованный сценарий. Двое занимались друг с другом незаконным оборотом оружия и дали показания против Жирайра Сефиляна, после чего его арестовали», - сказал адвокат.
В обвинении, по словам адвоката, отмечается также, что Жирайр Сефилян имел в своем подчинении вооруженные группы из 200-300 человек. Адвокат Айрапетян считает странным, почему правоохранители не выявляют эти вооруженные группы.
«Если происходящее – не сценарий, то почему не выявляют эти группы, почему не освобождают Армению от вооруженных групп», - отметил адвокат.