Նախագահի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ հանրային ծառայության համակարգի բարեփոխումների ապահովման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ
21/06/2017 16:21
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հանրապետության Նախագահի 2016թ. դեկտեմբերի 20-ի կարգադրությամբ ստեղծված՝ Հանրային ծառայության համակարգի բարեփոխումների ապահովման աշխատանքային խմբի գործունեության ընթացքը և միջանկյալ արդյունքները: Անդրադարձ է եղել հատկապես քաղաքացիական ծառայությանն առնչվող օրենքների նախագծերի նախապատրաստման վիճակին:
Աշխատանքային խմբի ղեկավար փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը Նախագահին ներկայացրել է մշակված նախագծերի հիմնական նորամուծությունները, այդ թվում՝ քաղաքացիական ծառայության լիազոր մարմնի կարգավիճակին, դրա կազմավորմանը և լիազորություններին վերաբերող հարցերը:
Խորհրդակցության ընթացքում Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է սահմանադրական փոփոխությունների կենսագործման շրջանակներում հանրային ծառայության համակարգի բարեփոխման և դրա արդյունավետության բարձրացման կարևորությունը:
Ներկայացված նախագծերով առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկման արդյունքում աշխատանքային խմբի ղեկավարին տրվել են մի շարք հանձնարարականներ՝ հաշվի առնելով խորհրդակցության ժամանակ ձևավորված մոտեցումներն ու հնչած առաջարկությունները:

У президента Армении состоялось совещание по вопросу подготовки законопроектов о гражданской службе
Президент Армении Серж Саргсян провел сегодня совещание, в ходе которого обсуждались промежуточные итоги деятельности сформированной согласно поручению главы государства от 20 декабря 2016г. Рабочей группы по обеспечению реформ системы общественных услуг.
Как передает пресс-служба президента РА, обсуждался в особенности вопрос подготовки законопроектов касательно гражданской службы.
Руководитель рабочей группы, вице-премьер-министр, министр международной экономической интеграции и реформ Армении Ваче Габриелян представил президенту основные новшества разработанных проектов, в том числе вопросы, касающиеся статуса компетентного органа гражданской службы, его формирования и полномочий.
В ходе совещания президент Армении подчеркнул важность реформирования системы общественной службы и повышения ее эффективности в рамках претворения в жизнь конституционных изменений.
По итогам обсуждения руководителю рабочей группы дан ряд поручений, с учетом прозвучавших в ходе совещания предложений и сформировавшихся подходов.