WikiLeaks-ը գաղտնազերծել է ԿՀՎ-ի ևս մեկ լրտեսության վիրուս
WikiLeaks պորտալն ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) գաղտնի փաստաթղթերի նոր բաժին է հրապարակել, որը ստացել է Vault 7 անվանումը, փոխանցում է РИА Новости-ն։
Կիբերլրտեսության գործիքների մասին «Բալենու ծաղկումը» վերտառությամբ փաստաթղթերի նախորդ փաթեթը հրապարակվել էր հունիսի 15-ին:
Հերթական հրապարակումը նկարագրում է ԿՀՎ-ի կողմից «Դաժան կենգուրու» անվանված նախագիծը: Ծրագիրն ընդունակ է առանց ուղղակի մուտքի թափանցել կազմակերպության համակարգչային ցանց: Այն «վարակում է» համացանցին միացված ցանցի համակարգիչը և դրանում տեղադրում «Դաժան կենգուրու» վնասաբեր ծրագիրը:
Երբ օգտատերը վարակված համակարգչի մեջ դնում է USB սարքը, դրանում ինքնաբերաբար տեղադրվում է մեկ այլ վնասաբեր ծրագիր, որը հետագայում փոխանցվում է այն բոլոր համակարգիչներին, որոնց կմիացնեն տվյալ սարքը։

Wikileaks рассекретил еще один шпионский вирус ЦРУ
На портале WikiLeaks появилась новая порция конфиденциальных документов ЦРУ, которая продолжает серию публикаций под общим названием Vault 7,  передает РИА Новости.
Предыдущий пакет данных об инструментах кибершпионажа «Цветение вишни» (CherryBlossom) был выложен в сеть 15 июня.
Очередная публикация повествует о проекте ЦРУ под названием «Жестокий кенгуру» (Brutal Kangaroo). Созданная в его рамках программа "заражает" подключенный к Интернету компьютер, копируется на подсоединенное к нему USB-устройство, а затем через него распространяется на другие компьютеры.