Նախագահը հավանության է արժանացել բնական պաշարների կառավարման միասնական համակարգի ձևավորման հարցը
ՀՀ նախագահի հրավիրած ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է ՀՀ-ում բնական պաշարների կառավարման հայեցակարգի նախագիծը:
Հայեցակարգի մշակումը նպատակաուղղված է օգտակար հանածոների, հողերի, անտառների, ջրային պաշարների օգտագործման և պահպանության, կենսաբազմազանության ապահովման ոլորտի պետական քաղաքականության հայեցակարգային վերանայմանը և ժամանակակից պահանջներին համահունչ գերակայությունների սահմանմանը:
Հայեցակարգը ձևակերպում է ոլորտում իրականացվող գործունեության նպատակները, պետական կարգավորման սկզբունքները և խնդիրները, ինչպես նաև բնական պաշարների կառավարման համակարգի կատարելագործման և արդիականացման ուղղությունները: Փաստաթղթի հիմնական նպատակն է բնական պաշարների կառավարման միասնական համակարգի ձևավորումը և զարգացումը՝ երկրում բնապահպանական անվտանգության մակարդակի բարձրացման, ներկա և ապագա սերունդների կենսական կարիքների բավարարման համար բարենպաստ ու բարեկեցիկ շրջակա միջավայրի, կենսաբանական բազմազանության ու բնական պաշարներով ապահովման ճանապարհով:
Հայեցակարգի քննարկման արդյունքում Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է ԱԱԽ քարտուղարությանը՝ ելնելով ԱԱԽ նիստում հնչեցված առաջարկություններից՝ մեկշաբաթյա ժամկետում լրամշակել հայեցակարգի նախագիծը և սահմանված կարգով ներկայացնել հաստատման:

Совет нацбезопасности Армении одобрил проект концепции управления природными ресурсами
Члены Совета одобрили проект концепции управления природными ресурсами, представленный министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов Ашотом Манукяном.
Разработка концепции нацелена на концептуальный пересмотр госполитики в сфере использования и сохранения полезных ископаемых, земель, лесов, водных ресурсов, обеспечения биоразнообразия, обозначения соответствующих современным требованиям приоритетов.
Концепция формулирует цели проводимой в сфере деятельности, принципы и задачи  государственного управления, а также направления совершенствования и модернизации системы управления природными ресурсами. Основная цель документа –  формирование и развитие единой системы управления природными ресурсами.
При обсуждении концепции глава государства поручил секретариату СНБ, руководствуясь озвученными на заседании предложениями, в недельный срок дополнить проект концепции и в установленном порядке представить на утверждение.