Ուկրաինայում Petya.A համակարգչային վիրուսի գրոհի կապակցությամբ  ավելի քան 60 քրեական գործ են բացել
Երկու օրվա ընթացքում ավելի քան 1,5 հազար դիմում է ստացվել Ուկրաինայի ազգային ոստիկանությունում համակարգչային ցանցերի աշխատանքին Petya.A վիրուսի միջամտության կապակցությամբ, բացվել է ավելի քան 60 քրեական գործ, հայտնել է Ուկրաինայի ոստիկանության մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Վերջին երկու օրը ոստիկանություն են դիմել 1508 իրավական և ֆիզիկական անձ՝ (Petya.A) վիրուսի կողմից համակարգչային տեխնիկայի աշխատանքի արգելափակման վերաբերյալ դիմումներով: Այսօրվա դրությամբ 63 փաստերի գծով հարուցվել են քրեական գործեր: Եվս 115-ի նկատմամբ որոշվում է դրանց իրավական որակման հարցը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Կիբեռանվտանգության մասնագետները փորձում են ստեղծել ծրագիր, որը թույլ տա հակազդել համակարգչային վիրուսին:

В связи с атакой компьютерного вируса Petya.А на Украине открыли более 60 уголовных дел
Более 1,5 тысяч обращений поступило в Национальную полицию Украины в течение двух суток в связи с вмешательством в работу компьютерных сетей вируса Petya.A, открыто более 60 уголовных дел,  передает ТАСС со ссылкой на пресс-службу украинской полиции.
«За последние двое суток в полицию обратилось 1508 юридических и физических лиц с сообщениями о блокировании работы компьютерной техники вирусом [Petya.A]. На сегодняшний день по 63 фактам возбуждены уголовные дела. В отношении еще 115 решается вопрос о их правовой квалификации», - говорится в сообщении.
Специалисты по кибербезопасности пытаются создать программу, которая позволит противодействовать компьютерному вирусу, отметили в пресс-службе.