Աբխազիայով և Հարավային Օսիայով անցնող առևտրային միջանցքի կառուցումը կհեշտացնի բեռնափոխադրումների գործընթացը. Նախարար
12/07/2017 13:00
Աբխազիայով և Հարավային Օսիայով անցնող առևտրային միջանցքի կառուցումը Հայաստանի համար կհեշտացնի բեռնափոխադրումների գործընթացը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը:
«Դա շարունականան բնույթ է կրում և առաջինը կախված է ռուս-վրացական հարաբերություններից: Երկու կողմից էլ աշխատանքներ են տարվում», - ասաց նախարարը՝ նշելով, որ մոտ ժամանակներում կլինի արդյունք:
Aysor.am-ի թղթակցի դիտարկմանը, թե արդյոք Հայաստանը կներգրավվի բանակցություններում, նախարարը նշեց. «Ռուս-վրացական-շվեյցարական աշխատանքային խումբն աշխատում է: Վերջին հանդիպումը եղել է Պրահայում և տարբեր հանդիպումների ընթացքում հավանաբար կլինեն առաջարկներ»:
Դիտարկմանը, թե դրա արդյունքում ապրանքաշրջանառությունը կավելանա՞, նախարարը նշեց, որ կլինի ալտերնատիվ ճանապարհ, բեռնափոխադրուները կհեշտանան, կլինի մրցակցություն՝ որ ճանապարհով գնա ապրանքը, ինչը կհանգեցնի նաև գների տարբերության թե՛ ներմուծումից, թե՛ արտահանումից:
Հարցին, թե առևտրային միջանցքները կներառեն նաև աբխազական երկաթուղին, նախարարը նշեց, թե այդ մասով դեռևս հստակություն չկա` ընդգծելով, որ բոլոր քննարկումները զուգահեռ ընթանում են:
Ինչ վերաբերում է առևտրային միջանցքի ստեղծման վերջնաժամկետին, նախարարը նշեց. «Մենք միայն կարող ենք հուսալ, որ դա կլինի շատ արագ»:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Պրահայում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքում ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինն ու Վրաստանի վարչապետի պաշտոնական ներկայացուցիչ, դեսպան Զուրաբ Աբաշիձեն համաձայնության են եկել կյանքի կոչել 2011 թվականին ստորագրված «առևտրային միջանցքների մասին» համաձայնագիրը, որն անցնում է Աբխազիայիով և Հարավային Օսիայով:

Торговые коридоры через Абхазию и Южную Осетию облегчат процесс грузоперевозок для Армении – глава Минтранса
12/07/2017 13:25
Создание торговых коридоров между Россией и Грузией через Абхазию и Южную Осетию облегчит процесс грузоперевозок для Армении, заявил журналистам министр транспорта, связи и информационных технологий Ваан Мартиросян.
«Это продолжительный процесс, который, в первую очередь, связан с грузино-российскими отношениями. Ведется работа», - сказал министр.
На вопрос корреспондента Aysor.am, будет ли Армения вовлечена в переговоры, В.Мартиросян ответил: «работает российско-грузино-швейцарская группа. Последняя встреча была в Праге, и вероятно, будут предложения на различных встречах».
По его словам, в результате задействования коридоров появится альтернативная автодорога для грузоперевозок, что намного облегчит этот процесс, появится конкуренция, что приведет к снижению цен на экспорт и импорт.
«Надеемся, что это произойдёт скоро», - подчеркнул глава Минтранса Армении.
Как сообщалось ранее, представители Москвы и Тбилиси договорились приступить к реализации подписанного в 2011 году договора «О торговых коридорах» между Россией и Грузией через бывшие грузинские автономии - Абхазию и Южную Осетию. Об этом, как сообщает «Коммерсант», стало известно по итогам переговоров в Праге заместителя министра иностранных дел РФ Григория Карасина и спецпредставителя премьер-министра Грузии, посла Зураба Абашидзе.