Անահիտ Բախշյանն ազատվել է Կրթության ազգային ինստիտուտի փոխտնօրենի պաշտոնից. ՀԺ
Կրթության ազգային ինստիտուտի փոխտնօրեն Անահիտ Բախշյանն իր դիմումի համաձայն ազատվել է պաշտոնից։ «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով իր որոշումը, նա ասել է, որ պատճառը տարիքն է։ Այս տարվա սեպտեմբերին նա դառնալու է 70 տարեկան։
«Որպես օրինապահ քաղաքացի՝ աշխատանքից ազատման դիմում եմ գրել, որովհետև այդ տարիքում վարչական աշխատանքը սահմանափակվում է», - պարզաբանել է տիկին Բախշյանը։
Խոսքը կառավարության ծրագրի համապատասխան դրույթի մասին է։ Անահիտ Բախշյանը չգիտի՝ օրենսդրական անհրաժեշտ փոփոխություններով դա ամրագրվե՞լ է, թե չէ։ Ամեն դեպքում նա գտնում է, որ պետք է տեղը զիջել երիտասարդներին։ Անահիտ Բախշյանը նկատել է, որ ճիշտ է, պաշտոնից հրաժարվել է, բայց շարունակելու է ակտիվորեն զբաղվել կրթության ոլորտի խնդիրներով՝ որպես Երևանի ավագանու անդամ և որպես կրթության ոլորտի փորձագետ։

«Айкакан жаманак»: Анаит Бахшян освобождена от занимаемой должности
Заместитель директора Национального института образования Анаит Бахшян освобождена от занимаемой должности согласно собственному заявлению. В беседе с корреспондентом «Айкакан жаманак» Анаит Бахшян, комментируя свое решение, заявила, что причина в возрасте. В этом сентябре ей исполнится 70 лет.
«Как законопослушный гражданин я представила заявление об освобождении от работы, поскольку в этом возрасте административная работа ограничивается», - уточнила Анаит Бахшян.
Речь идет о соответствующем положении программы правительства Армении. Анаит Бахшян не знает, закреплено это положение необходимыми законодательными изменениями или нет. Во всех случаях она считает, что нужно уступить место молодым. Анаит Бахшян отметила, что хотя и вышла с работы, но будет продолжать активно заниматься проблемами сферы образования как член совета старейшин Еревана и эксперт  сферы образования.