Վանի հայկական գերեզմանոցի տեղում բացված հասարակական լողափը փակվել է. Ermenihaber
Թուրքիայի Վան նահանգի Արտամեդ (Էդրեմիթ) շրջանում գտնվող հայկական գերեզմանոցի տարածքում կառուցված հասարակական լողափը փակվել է: Ermenihaber-ը, վկայակոչելով թուրքական «Birgün» թերթին, գրում է, որ լողափի մուտքը արգելափակվել է, իսկ ներսում քաղաքապետարանի աշխատակիցների վերահսկողությամբ շինարարական տեխնիկա է աշխատում:
Վանի բողոքական եկեղեցու հոգևոր առաջնորդ Վահիթ Յըլդըզը այցելել է հայկական գերեզմանոցի տարածք, փորձել է տեղում ուսումնասիրություն անցկացնել, տեղեկանալ տարածքում տիրող իրավիճակի մասին: Սակայն քաղաքապետարանի աշխատակիցները արգելել են նրան մուտք գործել տարածք՝ պատճառաբանելով, թե այնտեղ սանիտարական աշխատանքներ են կատարվում:
Յըլդըզի խոսքով՝ հայտնի չէ, թե հայկական գերեզմանոցի վրա կառուցված լողափում հատկապես ինչ աշխատանքներ են կատարվում, սակայն նկատելի է, որ մեքենաները տեղափոխում են տարածքում գտնվող «Դիլքայայի» պատմական բլուրի՝ ափին նայող հատվածի հողը: Տեղահանված հողը անփութորեն այս ու այն կողմ է թափվում, տեղ-տեղ նկատելի են գերեզմաններից դուրս եկած մարդկային ոսկորներ:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ մամուլում տեղեկություն էր տարածվել այն մասին, որ Վանի Արտամեդ շրջանում գտնվող հայկական գերեզմանոցի տեղում բացված լողափում հասարակական զուգարան և հանդերձարաններ են կառուցվել:Հայտնի հայ նկարիչ Արշիլ  Գորկու ծննդավայր համարվող նախկին հայաբնակ թաղամասի հարևանությամբ գտնվող գերեզմանոցն այդպես անարգելու որոշումը կայացրել էր Արտամեդի քաղաքպետարանի նորանշանակ հոգեբարձուն:

Ermenihaber: Общественный пляж на месте армянского кладбища Вана – закрыт
Общественный пляж, построенный на месте армянского кладбища в городе Артамед провинции Ван, закрыли. Информационный сайт Ermenihaber пишет со ссылкой на турецкую газету «Birgün», что в настоящее время вход на пляж запрещен и внутри под контролем сотрудников мэрии работает строительная техника.
Служитель протестантской церкви Ванна Вахид Йылдыз побывал на территории армянского кладбища, попытался осмотреть место и изучить сложившуюся там ситуацию. Однако сотрудники мэрии запретили ему войти на территорию, мотивируя тем, что проводятся санитарные работы.
По словам Йылдыза, неизвестно, какие конкретно работы выполняются на пляже, построенном на месте армянского кладбища, однако можно заметить, что машины вывозят землю с участка исторического холма «Дилкая» со стороны  берега. Перенесенная земля отгружается и разбрасывается, как попало, там и тут, кое-где видны человеческие останки.
Напомним несколько дней назад, в прессе распространилась информация о том, что на пляже, построенном на месте армянского кладбища в турецком Артамеде провинции Ван, построены общественный туалет раздевалки. Решение о строительстве общественного пляжа на месте армянского кладбища, которое находится по соседству с местом, считающимся родиной известного армянского художника Аршила Горки и населенным в прошлом армянами, принял новоназначенный попечитель мэрии Артамеда.