Ազատ տնտեսական գոտին Իրանին թույլ կտա Հայաստանով դեպի ԵԱՏՄ բազմամիլիոնանոց շուկա ապրանքներ արտահանել. Իրանագետ
05/08/2017 14:25
Հայաստանի սերտ հարաբերությունները ԵԱՏՄ-ի, ինչպես նաև՝  Եվրամիության հետ, հնարավորություն են տալիս Իրանին ավելի խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, հատկապես, տնտեսական ոլորտում, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց իրանագետ Կարեն Մկրտչյանը:
«Տարբեր ծրագրերի իրականացումն ու ազատ տնտեսական գոտու հիմնումը Իրանի կողմից հնարավորություն են տալիս երկու կողմերին նոր ծրագրեր առաջարկել, հատկապես` գործարար ոլորտում»,- նշեց նա։
Իրանագետի դիտարկմամբ՝  հայկական կողմը պետք է լուրջ ակնկալիքներ ունենա հայ-իրանական սահմանին տեղակայված ու շուտով գործարկվելիք ազատ տնտեսական գոտուց:
«Այս ծրագրով հայկական և իրանական բիզնեսները պետք է զարգացում ապրեն: Ազատ տնտեսական գոտին Իրանին թույլ կտա Հայաստանով դեպի ԵԱՏՄ բազմամիլիոնանոց շուկա ապրանքներ արտահանել, իսկ Իրանի համար ամենահեռանկարային ոլորտներից մեկը, թերևս, էներգետիկ ռեսուրսներն են»,- նշեց  Կ. Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու Իրանը տարածաշրջանային անվտանգության կերտողներն են, ոչ թե անվտանգության սպառնալիքներ, ինչպես Թուրքիան և Ադրբեջանը:
«Եթե անգամ հայ-իրանական հարաբերություններում խնդիրներ կան, դրանք լուծելի են, սակայն լուրջ խնդիրներ, որպես այդպիսին, չկան: Ցանկացած խնդրի պետք է հետամուտ լինել և փորձել լուծումներ գտնել՝ բանակցությունների ճանապարհով, ոչ թե` հակասությունների»,- ընդգծեց իրանագետը:

Свободная экономическая зона позволит Ирану экспортировать свою продукцию через Армению на многомиллионный рынок ЕАЭС – Карен Мкртчян
05/08/2017 14:56
Тесные отношения Армении с ЕАЭС, а также Евросоюзом дают возможность Ирану еще больше углубить сотрудничество с Арменией, особенно в экономической сфере, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами ирановед Карен Мкртчян.
«Реализация различных программ и создание свободной экономической зоны дают возможность двум сторонам инициировать новые проекты, особенно в сфере бизнеса», - отметил он.
По мнению ирановеда, армянская сторона может связывать большие ожидания  с создаваемой на границе с ИРИ свободной экономической зоной.
«Эта программа посодействует развитию армянского и иранского бизнеса. Свободная экономическая зона позволит Ирану экспортировать свою продукцию через Армению на многомиллионный рынок ЕАЭС, а для Ирана одной из самых перспективных сфер является, пожалуй, энергоресурсы», - отметил К.Мкртчян.
По его словам, Армения и Иран являются странами, создающими безопасность в регионе, а не потребителями этой безопасности, как Азербайджан и Турция.
«Если даже в отношениях Армении и Ирана и существуют определенные проблемы, то они решаемы. Однако серьезных проблем, как таковых, нет. Для решения той или иной проблемы необходимо проявить последовательность, пытаться найти решения путем переговоров, а не разногласий», - отметил он.