Համարում եմ շինված գործ, քանի որ ես երբեք թույլ չէի տա իմ երկրում զինված հարձակում. Ազատամարտիկ Վլադիմիր Առաքելյան
11/08/2017 15:42
Այսօր Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում զինված խմբի գործով նիստի ժամանակ ամբաստանյալ, ազատամարտիկ Վլադիմիր Առաքելյանը առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չճանաչեց:
«Ո՞նց կարելի է, որ իմ նման մարդը, որը պատերազմում անցած ճանապարհ ունի…ստեղ ովքեր որ պատերազմի մասնակից են, պարոն դատավոր, դուք էլ եք պատերազմին մասնակցել, ստեղ կանգնած նայում եմ, ու զարմանում եմ՝ ո՞նց են Ազգային անվտանգության մարմինները փչած գործ սարքել, էդ ո՞նց պետք ա էս երեխեքը գնային շենքեր գրավեին», - իր ելույթում հայտարարեց Վլադիմիր Առաքելյանը:
Նա ևս տարօրինակ համարեց մեղադրանքում այն հատվածը, որ զինված խումբը նպատակ է ունեցել նռնականետով խոցել նախագահի ինքնաթիռը ու ընդհանրապես այս քրեական գործը համարեց շինծու:
«Քանի որ ես երկար տարիներ քաղաքականությամբ եմ զբաղվել, ու ես անձամբ ինքս դեմ եմ եղել զինված հարձակումներին, քանի որ 1999-ի հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում երեք հարազատ մարդ եմ կորցրել՝ Կարեն Դեմիրճյան, Արմենակ Արմենակյան ու Վազգեն Սարգսյան, և հասկանալով, որ երբևիցե երկրում զինված հեղաշրջում բացառված է ու ինքս էլ թույլ չեմ տա նման բան իմ Հայաստանում, համարում եմ սա շինված գործ», - դատաարնում հայտարարեց Վլադիմիր Առաքելյանը:
Ամբաստանյալ Խաչիկ Ավետիսյանը, Ավետիս Բարեյանը, Վաղինակ Ստեփանյանը, Արթուր Եղիազարյանը, Վահագն Սալնազարյանը, Հարություն Սարիբեկյանը և մյուսները ևս չընդունեցին իրենց առաջադրված մեղադրանքը:

Считаю это дело сфабрикованным, поскольку я никогда не допустил бы вооруженного переворота в Армении – Владимир Аракелян
11/08/2017 16:53
Сегодня во время заседания по делу о вооруженной группе в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш подсудимый, ветеран карабахской войны Владимир Аракелян отказался признавать себя виновным по пунктам выдвинутого против него обвинения.
«Как можно, чтобы такой человек как я, прошедший войну … Стою здесь и смотрю как Служба национальной безопасности «сшила» дело, каким образом эти парни должны были пойти и захватить здания?», - заявил в своем выступлении Владимир Аракелян.
Он посчитал также странной ту часть обвинения, в которой говорится, что вооруженная группа собиралась сбить самолет президента выстрелом из гранатомета. Аракелян отметил, что в целом это уголовное дело сфабриковано.
«Поскольку я на протяжении долгих лет занимался политикой и лично был против вооруженных нападений, поскольку 27-го октября 1999 года я потерял в парламенте трех близких людей – Карена Демирчяна, Вазгена Саркисяна и Арменака Арменакяна – всегда осознавал, что вооруженный переворот в стране исключается и я не допущу этого в Армении, считаю это дело сфабрикованным», - сказал Владимир Аракелян.
Подсудимые Хачик Аветисян, Аветис Бареян, Вахинак Степанян, Артур Егиазарян, Ваагн Салназарян, Арутюн Сарибекян и другие также не приняли выдвинутые им обвинения.