ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո Մեծ Բրիտանիան եվրոպացիների համար կպահպանի առանց այցագրերի ռեժիմը
Եվրամիության անդամ երկրների քաղաքացիները կկարողանան Brexit-ից հետո առանց այցագրերի այցելել Մեծ Բրիտանիա, բայց աշխատանք ստանալու իրավունքի համար նրանց կպահանջվի միգրացիոն իշխանությունների թույլտվությունը: Այս մասին հայտնել է The Guardian թերթը` հղում անելով կառավարական աղբյուրներին:
Անայցագիր ռեժիմը չի նշանակում, թե ԵՄ-ի քաղաքացիները կստանան անորոշ ժամկետով Միացյալ Թագավորությունում մնալու ավտոմատ իրավունք: Եթե նրանք ցանկանան աշխատել Մեծ Բրիտանիայում, ապա ստիպված կլինեն կատարել նոր միգրացիոն սահմանափակումների պայմանները, նշել է հրատարակությունը:
Ընդ որում,կառավարությունում ցանկանում են հետագայում էլ ընկերություններին թույլատրել որակյալ աշխատողների վարձել ԵՄ-ից: Մեծ Բրիտանիայի նախարարների կաբինետն այս տարի կներկայացնի ներգաղթի պլան, որը կներառի կառավարության այն առաջարկությունները, որոնք ընկած են ներգաղթի վերահսկողության նոր համակարգի հիմքում:

Guardian: Великобритания сохранит безвизовый режим для европейцев после выхода из ЕС
Граждане стран Евросоюза смогут без виз посещать Великобританию после Brexit, но для получения права на работу им потребуется разрешение миграционных властей, об этом в четверг сообщила газета The Guardian со ссылкой на правительственные источники, передает ТАСС.
Безвизовый режим не означает, что граждане ЕС получат автоматическое право на пребывание в Соединенном Королевстве на неопределенный срок. Если они захотят работать в Великобритании, то им придется выполнить условия новых миграционных ограничений, отмечает издание.
При этом в правительстве хотят и дальше позволять компаниям нанимать квалифицированных работников из ЕС. Британский кабмин позднее в этом году представит иммиграционный план, в который войдут предложения правительства, ложащиеся в основу новой системы контроля иммиграции.
Источники The Guardian отвергли утверждения, что после Brexit Лондон введет квоты на выдачу разрешений на работу для европейских граждан в определенных секторах занятости.