Գերմանիայի ՆԳՆ-ն հայտարարել է երկրում ահաբեկչական վտանգի բարձր մակարդակի մասին
Բարսելոնայում իրագործված ահաբեկչության լույսի ներքո Գերմանիայում ահաբեկչական սպառնալիքը շարունակում է բարձր մնալ, այս մասին Բեռլինում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՆԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Յոհանես Դիմրոթը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Սպառնալիքի մակարդակը բարձր է, այն բարձր էր երեկվա սարսափելի իրադարձություններից առաջ և շարունակում է բարձր մնալ», - ասել է Դիմրոթը՝ հավելելով. «ներկայումս Գերմանիայի հետ ուղիղ կապ չի հայտնաբերվել այն տեղեկությունների համաձայն, որոնք ստացել ենք մեր իսպանացի գործընկերներից»:
«Սակայն ցանկանում եմ ընդգծել, որ սա միջանկլյալ արդյունք է, հետաքննության գործընթացը շատ դինամիկ է ընթանում», - ասել է Դիմրոթը:
Նախօրեին ցերեկը Բարսելոնի տուրիստական կենտրոնում ամենագնացը մխրճվել է մարդկանց բազմության մեջ: Ոստիկանությունը միջադեպը ահաբեկչություն է համարել, որի պատասխանատվությունը ստանձնել է ԻՊ ահաբեկչական խմբավորումը: Կատալոնիայի իշխանությունները հաստատել են, որ զոհվել է 14 մարդ, ավելի քան 100 մարդ վնասվածքներ է ստացել: Նրանց թվում կան ավելի քան 20 երկրի քաղաքացիներ:

МВД Германии заявило о высоком уровне террористической опасности в стране
Террористическая угроза в Германии остается высокой в свете атаки в Барселоне. Об этом заявил на брифинге в Берлине официальный представитель МВД Йоханнес Димрот, передает РИА Новости.
«Уровень угрозы высокий, он был высоким перед вчерашними ужасными событиями, и он останется высоким», — сказал Димрот, добавив, что «в настоящее время прямой связи с Германией не выявлено, согласно информации, которую мы получили от испанских коллег».
«Но хочу подчеркнуть, что это промежуточный итог, процесс расследования идет очень динамично», — добавил Димрот.
Накануне днем фургон въехал в толпу людей в туристическом центре Барселоны — в районе пешеходной улицы Рамбла. Полиция назвала инцидент терактом, ответственность взяла террористическая группировка ИГ. Власти Каталонии подтвердили гибель 14 человек, более 100 получили ранения. Среди них граждане более 20 стран.