ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը դատապարտել է Բարսելոնայի «բարբարոսական և վախկոտ» ահաբեկչությունը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ամենավճռական ձևով դատապարտել է Բարսելոնայի «բարբարոսական և վախկոտ» ահաբեկչությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«ՄԱԿ ԱԽ անդամներն իրենց խորին կարեկցանքն ու ցավակցությունն են հայտնում զոհերի ընտանիքներին ու Իսպանիայի կառավարությանը։ Նրանք նաև շուտափույթ ապաքինում են մաղթում բոլոր տուժածներին»,- ասվում է կոմյունիկեում:
Հինգշաբթի Բարսելոնայի կենտրոնում մեքենան մխրճվել է մարդկանց ամբոխի մեջ: Միջադեպը տեղի է ունեցել տուրիստական վայր համարվող Ռամբլա հետիոտնային պողոտայում։
Զոհվել է 13 մարդ, կա 80 վիրավոր: Հարձակման ենթադրյալ կազմակերպիչներից մեկը ձերբակալվել է, մեկ այլ կասկածյալ սպանվել՝ ոստիկանության հետ փոխհրաձգության ժամանակ:

Совбез ООН осудил «варварский и трусливый» теракт в Барселоне
Совет безопасности ООН самым решительным образом осудил «варварский и трусливый» теракт в испанской Барселоне, передает РИА Новости
«Члены СБ ООН выражают свое глубокое сочувствие и соболезнование семьям жертв и правительству Испании. Они также желают скорейшего выздоровления всем пострадавшим»,- говорится в коммюнике.
В четверг днем микроавтобус въехал в толпу людей в туристическом центре Барселоны-  в районе пешеходной улицы Рамбла.
Тринадцать человек погибли, 80 находятся в больницах. Один из предполагаемых организаторов теракта был арестован, другой убит в перестрелке с полицией. Ответственность за теракт взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство».