ԵԱՏՄ-ն ռուսական քաղաքական նախագիծը չէ. Շուվալով
Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) Մոսկվայի քաղաքական նախագիծը չէ,  միավորման հիմքը կազմում է տնտեսական ինտեգրումը, հայտարարել է Ռուսաստանի առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը՝ «Իսսըկ Կուլ- 2017» տնտեսական ֆորումի ժամանակ, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Աշխարհում և միության ներսում շատերը մինչև վերջ չեն հասկանում, թե դա ինչ միավորում է, և հակված են նրան, որ մեզ պարտադրեն միության՝ որպես քաղաքական նախագծի մասին պատկերացումը, և խոսում են այն մասին, որ դա Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքական նախագիծն է… Այդ պատճառով ցանկացած շահարկում այն առնչությամբ, թե դա պարտադրված է Ռուսաստանի կողմից կամ որ այդ նախագծի հիմքը քաղաքական է, սուտ է», - ասել է նա «Իսիկ-Կուլ-2017» տնտեսական համաժողովի ժամանակ:
Բացի այդ, Շուվալովը պատմել է առևտրային համաձայնագրերի հարցով առանձին երկրների հետ բանակցությունների մասին:
Նա հստակեցրել է, որ Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման գործընթացը «բարդ» է ընթանում, սակայն «հարկավոր է հնարավորինս արագ ավարտել բանակցությունները»:

ЕАЭС не является российским политическим проектом, заявил Шувалов
Евразийский экономический союза (ЕАЭС) не является политическим проектом РФ и вообще политическим объединением, основа проекта — экономическая интеграция, заявил на экономическом форуме «Иссык-Куль — 2017» первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов, передает РИА Новости.
«В мире и внутри союза многие до конца не понимают, что же это (ЕАЭС) за объединение, и склоняются к тому, чтобы нам навязать представление о союзе как о политическом проекте, и говорят о том, что это политический проект Российской Федерации. Могу сказать, что этот проект, конечно, больше всего был рожден по инициативе президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, и он еще в начале 90-х годов последовательно выступал за евразийскую интеграцию», — отметил он.
«Поэтому любые спекуляции по поводу того, что это навязано Россией или основа этого проекта политическая — все не правда, это ложь», — подчеркнул Шувалов.
Также первый вице-премьер рассказал о ходе переговоров с отдельными странами по торгово-экономическим соглашениям. По его словам, переговоры о создании зоны свободной торговли (ЗСТ) с Ираном идут «сложно», однако «надо как можно быстрее завершить переговоры с обеих сторон».