Հայաստանի անդամակցումը ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին ոչ միայն վերանայման կարիք չունի, այլև՝ ընդլայնման միտումներ. Շարմազանով
12/09/2017 16:58
Չնայած, տարին ընտրական էր, բայց թե՛ տնտեսական ակտիվությամբ, թե´ արտահանման և թե´ զբոսաշրջության աճի դրական միտումներն ակնհայտ են, այսօր խորհրդարանական հայտարարությունների ժամին ասաց ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Մեկնարկեց աշնանային նստաշրջանը, որը հագեցած է լինելու թե´ ներքին և թե´ արտաքին քաղաքական օրակարգերով: Ավելին, խորհրդարանը պետք է ընդունի օրենքներ, որը կապահովի մեր երկրի ամբողջական անցումը խորհրդարանական համակարգին:Անդրադառնալով ներքաղաքական օրակարգին՝ պետք է նշեմ, որ, չնայած, տարին ընտրական էր, բայց թե՛ տնտեսական ակտիվությամբ, թե´ արտահանման և թե´ զբոսաշրջության աճի դրական միտումներն ակնհայտ են: Անելիքները շատ են»,- ասաց Է. Շարմազանովը:
Նա նշեց` հաշվի առնելով տարածաշրջանում առկա մարտահրավերները, Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակումն ու ժխտողական քաղաքականությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, անվտանգության խնդիրները շարունակելու են առաջնային մնալ Հայաստանի համար:
«Ելնելով վերոնշյալից՝ ևս մեկ անգամ պետք է ամրագրենք, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, այն է՝ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները, Հայաստանի անդամակցումը ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին ոչ միայն վերանայման կարիք չունեն, այլ նաև ունեն ընդլայնման միտումներ»,- ասաց ԱԺ փոխխոսնակը` ավելացնելով.
«Արտաքին քաղաքական ոլորտում կարևորագույն խնդիրներից է Արցախյան խնդրի խաղաղ կարգավորումը: Ադրբեջանը շարունակում է մերժել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները՝ խոչընդոտելով խաղաղ   բանակցություններում ակնկալվող առաջընթացը: Իսկ առաջընթաց ապահովելու համար Ադրբեջանը պետք է, նախ և առաջ, ճանաչի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը: Այդ իրավունքը աստվածատուր է և անքակտելի: Սա պետք է գիտակցեն բոլորը: Արցախի անկախությունն այլընտրանք չունի»:

Шармазанов: Членство Армении в ОДКБ и ЕАЭС не только не нуждается в пересмотре, но и имеет тенденцию к расширению
12/09/2017 18:03
Внешнеполитические приоритеты Армении не подлежат пересмотру, заявил сегодня в Национальном Собрании Армении вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что учитывая угрозы и вызовы в регионе, блокаду Армении и политику отрицания Турции, а также проводимую Азербайджаном политику амяноненавистничества, вопросы безопасности продолжают оставаться приоритетными для Армении.
«Исходя из этого, мы вновь должны констатировать, что внешнеполитические приоритеты Армении – армяно-российские союзнические отношения, членство Армении в ОДКБ и ЕАЭС – не только не нуждаются в пересмотре, но и имеют тенденцию к расширению», - сказал вице-спикер парламента.
«В сфере внешней политики важнейшей задачей остается урегулирование карабахского конфликта. Азербайджан продолжает отказываться от выполнения договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге, препятствую достижению прогресса в переговорном процессе. А для обеспечения прогресса Азербайджан, прежде всего, должен признать полную реализацию права на самоопределение народа Арцаха. Это право неотъемлемо. Это должны осознать все. Независимости Арцаха альтернативы нет», - заявил Эдуард Шармазанов.