Կառավարությունը փորձում է «Ելք»-ին զրկել ավագանու կազմում հանրաքվե նախաձեռնելու իրավունքից
Կառավարությունը Ազգային ժողովի դատին է ներկայացրել «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագիծը, որով, ըստ էության, փորձ է արվում Երևանի ավագանիում «Ելք» խմբակցությանը զրկել հանրաքվե անցկացնելու հնարավորությունից։
Նախագիծը ներկայացնելիս ՀՀ տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը հայտարարեց, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Սահմանադրությամբ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին տրված «նոր բովանդակությամբ»։
Այսպես, առաջարկվում է տեղական հանրաքվե նախաձեռնելու իրավունքը հանել խմբակցություններին տրված լիազորությունների շարքից։ Նկատենք, որ տեղական հանրաքվե նախաձեռնելու իրավունք Երևանի ավագանիում խմբակցություններն ունեցել են օրենքի ստեղծման պահից՝ 2009 թվականից և մինչ այժմ ոչ մի խմբակցություն նման քայլի չի գնացել։
ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը Տերտերյանից հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ է կառավարությունը փորձել զրկել խմբակցություններին այդ իրավունքից, փոխնախարարն ի պատասխան ասաց, որ օրինագծի քննարկման ընթացքում կգան հստակ դիրքորոշման և վերջնական լուծումը կգտնվի երկրորդ ընթերցման փուլում։
Փաշինյանը նկատեց, որ այդ դրույթը «քաղաքական վիճահարույց» դրույթ է և այժմ պետք է հստակ հայտաարել՝ հանո՞ւմ է կառավարությունը այդ դրույթը, թե՞ ոչ։
Տերտերյանը պնդեց, որ լրացուցիչ կքննարկեն և վերջնական դիրքորոշում կհայտնեն. «Վստահ եղեք, որ այս դիրքորոշումը, եթե վերջնական լիներ, կասեինք ձեզ այդ մասին»։
Այս հարցը հասկանալիորեն վրդովեցրել էր հենց միայն «Ելք» խմբակցության պատգամավորներին, և Մանե Թանդիլյանը ևս տարակուսանք հայտնեց, թե ո՞ւմ մտքով է նման օրինագիծ ներկայացնելու գաղափար առաջացել։
«Նման առաջարկը չպետք է քննարկվեր նույնիսկ։ Մենք խոսում ենք ժողովրդավարության զարգացումից, բայց նման առաջարկ է ներկայացվում», - շեշտեց պատգամավորը։
Օրինագծի հետ կապված մտահոգությունները շարունակեց նաև Էդմոն Մարուքյանը՝ ընդգծելով, որ նոր Սահմանադրության մեջ չկա որևէ դրույթ, որի հիման վրա հնարավոր լինի առաջարկել խմբակցությանը զրկել հանրաքվե նախաձեռնելու իրավունքից։
«Ելք»-ին աջակցեց նաև «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ հռետորական հարց բարձրացնելով. «Ինչո՞ւ եք այդ կարևորագույն գործիքը վերցնում ավագանուց։ Դուք տեղյակ էիք, որ խնդիրը կա, ինչը ենթադրում է, որ դրա վերաբերյալ պետք է ունենայիք դիրքորոշում։ Բայց դուք ասում եք՝ պետք է քննարկենք։ Էդ ի՞նչ մի բարդ հարց է, որ պետք է քննարկեք։ Ավագանին պետք է ունենա այն լիազորությունները, որոնք ունեցել է։ Չի կարելի ավագանու խմբակցությանը զրկել կարևորագույն գործիքներից»։

Правительство пытается лишить фракцию «Елк» в Совете старейшин права инициировать референдум
Правительство представило в парламент Армении проект о внесении дополнений и изменений в закон РА «О местном самоуправлении в городе Ереване», которым, по сути, пытается лишить фракцию «Елк» в Совете старейшин Еревана возможности проведения референдума.
Представляя проект, заместитель министра территориального управления и развития  Ваче Тертерян заявил, что принятие документа обусловлено «новым содержанием», которое придается Конституцией РА органам местного самоуправления.
В документе предлагается из предоставленных фракциям полномочий изъять право инициировать референдум. Отметим, что фракции Совета старейшин Еревана с 2009 года обладают правом организовать местный референдум, однако по сей день ни одна из фракций с подобной инициативой не выступала.
Руководитель парламентской фракции «Елк» Никол Пашинян поинтересовался у Тертеряна, почему правительство пытается лишить фракцию этого права. В ответ на это замминистра заявил, что в ходе обсуждения законопроекта по этому вопросу будет достигнута четкая позиция и найдено окончательное решение.
Пашинян отметил, что данное положение – «политически спорное» и сейчас следует четко заявить о том, снимает правительство это положение или нет.
«Будьте уверены, если бы эта позиция была бы окончательной, мы бы Вам сказали», - заявил Тертерян.
Такой ответ возмутил депутатов фракции «Елк» и Мане Тандилян выразила сомнение, у кого могла возникнуть идея, представить подобный законопроект. «Подобное предложение даже не должно было обсуждаться. Мы говорим о демократическом развитии, при этом правительство представляет подобное предложение», - отметила депутат.
Обеспокоенность высказал также депутат Эдмон Марукян, подчеркнув, что в новой Конституции РА нет какого-либо положения, на основании которого можно предлагать лишать фракцию права инициировать референдум.
Член фракции «Блок» Царукян» Наира Зограбян поддержала депутатов фракции «Елк», заявив: «Почему вы пытаетесь отобрать у Совета старейшин важнейший инструмент? Вы знали, что есть проблема и это предполагает, что у вас должна быть своя позиция по этому вопросу. Однако вы заявляете, что нужно обсудить. Что это за такой сложный вопрос, чтобы обсуждать?! Совет старейшин должен иметь те полномочия, которые имел раньше. Нельзя лишать фракцию Совета старейшин важнейшего инструмента».