Երևանի ավագանու մասին վիճահարույց նախագիծն ԱԺ-ն ընդունեց առաջին ընթերցմամբ
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծն այսօր Ազգային ժողովում ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ. օրինագծին կողմ քվեարկեց 59 պատգամավոր՝ Հանրապետական և Դաշնակցություն խմբակցություններից։
Հիշեցնենք՝ օրինագծով առաջարկվում է տեղական հանրաքվե նախաձեռնելու իրավունքը հանել խմբակցություններին տրված լիազորությունների շարքից և այն վերապահել ավագանու մեկ երրորդին։ Նկատենք, որ տեղական հանրաքվե նախաձեռնելու իրավունք Երևանի ավագանիում խմբակցություններն ունեցել են օրենքի ստեղծման պահից՝ 2009 թվականից և մինչ այժմ ոչ մի խմբակցություն նման քայլի չի գնացել։
ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցությունից Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ կառավարության ներկայացուցիչը (նկատի ունի Տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանին՝ հեղ.) համարձակություն չունեցավ հայտարարել, որ հրաժարվում են այդ փոփոխությունից։
«Այդ իրավունքը տալով ավագանու մեկ երրորդին զրոյացնում ենք այդ կարևորագույն մեխանիզմը։ Եթե կառավարությունը չունենա համարձակություն վերադառնալ նախկին տեքստին, կքվեարկենք դեմ», - հայտարարեց Զոհրաբյանը։
«Ծառուկյան» խմբակցության անդամները հետևեցին ԱԺ Ելք խմբակցության հորդորին և չմասնակցեցին քվեարկությանը։
Նշենք, որ փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը երեկ օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել էր, որ մինչև օրինագծի երկրորդ ընթերցումը կքննարկեն հարցը և վերջնական որոշում կկայացվի։

В парламенте в первом чтении принят спорный законопроект о Совете старейшин Еревана
В Национальном Собрании Армении сегодня в первом чтении принят проект закона о внесении изменений и дополнений в закон РА «О местном самоуправлении в городе Ереване». За законопроект проголосовали 59 депутатов – от фракции Республиканской партии Армении и АРФ «Дашнакцутюн».
Напомним, в законопроекте предлагается из предоставленных фракциям полномочий изъять право инициировать референдум, предоставив его одной трети Совета старейшин.  Отметим, что фракции Совета старейшин Еревана с 2009 года обладают правом организовать местный референдум, однако по сей день ни одна из фракций с подобной инициативой не выступала.
Депутат фракции «Блок» Царукян» Наира Зограбян отметила, что представитель правительства (заместитель министра территориального управления и развития  Ваче Тертерян) не имел смелость заявить, что отказывается от этого изменения.
«Предоставив это право одной трети Совета старейшин, мы приравниваем к нулю этот важнейший механизм. Если правительство не проявит смелость и не вернется к прежнему тексту, фракция проголосует против», - заявила Наира Зограбн.
Фракция «Блок Царукян», последовав призыву депутатов фракции «Елк», не участвовала в голосовании.
Напомним, заместитель министра территориального управления и развития Ваче Тертерян накануне в ходе обсуждения законопроекта заявил, что до второго чтения этот вопрос будет рассмотрен и принято окончательное решение.