ՌԴ ԱԳՆ. ԻՊ-ը սկսել է դուրս բերել իր դրամական միջոցները Սիրիայից դեպի Եվրոպա
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը սկսել է իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից դուրս հանել դրամական միջոցները։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարարության նոր մարտահրավերների ու սպառնալիքների վարչության պետի տեղակալ Դմիտրի Ֆեոկտիստովը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ըստ նրա՝ առաջին անգամ իրենց հաջողվել է գրանցել ֆինանսական միջոցների դուրս բերման դեպք ԻՊ-ի ենթակայության տակ գտնվող տարածքներից, և դա, ամենայն հավանականությամբ, վկայում է այն մասին, որ ահաբեկիչներն արդեն կանխատեսում են իրենց մոտալուտ պարտությունը:
Նշվում է, որ գումարների դուրս բերման ուղղությունների շարքում կան նաև եվրոպական երկրներ:
Ավելի վաղ ՌԴ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ Սիրիան ամբողջությամբ ԻՊ զինյալներից մաքրելու համար մնացել է ազատագրել 27.000 ք/կմ տարածք:

ИГ переводит деньги в европейские страны. МИД РФ
Террористическая группировка ИГ (запрещенное в России), предчувствуя поражение, начала переводить финансовые средства с подконтрольных ей территорий, в том числе в страны Европы. Об этом заявил замдиректора департамента новых вызовов и угроз МИД России Дмитрий Феоктистов, передает РИА Новости.
По словам дипломата, впервые зафиксирован вывод финансовых средств с территорий, контролируемых террористами, и этом, видимо, из-за  предчувствия неминуемого поражения.
До полного уничтожения ИГИЛ на территории Сирии осталось освободить около 27 тысяч квадратных километров территории республики.