Յունկերը հանդես է եկել Շենգենի գոտուն Բուլղարիայի և Ռումինիայի շուտափույթ միանալու օգտին
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերն անհրաժեշտ է համարում Բուլղարիայի և Ռումինիայի շուտափույթ միանալը Շենգենի գոտուն: Այդ մասին նա Ստրասբուրգում հայտարարել է Եվրախորհրդարանում ունեցած ծրագրային ելույթի ժամանակ, հայտնում է ТАСС-ը:
«Անհրաժեշտ է, որ Բուլղարիան և Ռումինիան առաջիկայում միանան Շենգենյան գոտուն, իսկ նրանցից անմիջապես հետո՝ Խորվաթիան», - ասել է Յունկերը: Ներկայում Շենգենի գոտու անդամներ են Եվրամիության 28 երկրներից 22-ը: Այժմ այդ համաձայնագրով ընդգրկված տարածքներում ապրում է ավելի քան 400 մլն մարդ:

Юнкер выступил за скорейшее присоединение Болгарии и Румынии к Шенгенской зоне
Председатель Европейской комиссии (ЕК) Жан-Клод Юнкер считает необходимым скорейшее присоединение Болгарии и Румынии к Шенгенской зоне. Об этом он заявил в среду во время программного выступления в Европарламенте в Страсбурге.
«Необходимо, чтобы Болгария и Румыния присоединились к Шенгенской зоне в скором времени, а вслед за ними - Хорватия», - сказал Юнкер. В настоящее время членами Шенгенской зоны являются 22 из 28 стран Евросоюза. Сейчас на территориях, охваченных этим соглашением, проживают свыше 400 млн человек.