Կան կրակոցներ, ակտիվացել են դիպուկահարները, բայց մենք մեկը երեքին քաղաքականություն ենք որդեգրել. Վիգեն Սարգսյան
18/09/2017 16:01
ՀՀ պաշտպանության նախարարության ուշադրության կենտրոնում առաջնային տեղ է զբաղեցնում սպառազինման ու առաջնագծի կահավորման հարցը, «Հայաստան-Սփյուռք» համաժողովին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Մենք ուժեղ առաջնագիծ ունենք ու ապրիլյան դեպքերից հետո առաջնագիծը որակապես փոխվել է տեսադիտարկման սարքերի ներդրման տեսակետից», - նշեց նա:
Վիգեն Սարգսյանն ընդգծեց, որ այս տեսանկյունից հայ զինվորի ծառայությունը մի քիչ ավելի անվտանգ է:
«Իհարկե, կան կրակոցներ, ակտիվացել են դիպուկահարները, բայց մենք մեկը երեքին քաղաքականություն ենք որդեգրել, իհարկե, դա չի բխում մեր քաղաքականությունից, բայց պատերազմների կանոններից է դա», - ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Վիգեն Սարգյանը պատմեց, որ հաշմանդամություն ունեցող մի սփյուռքահայ է իրեն դիմել, որը բերել է առաջնագծի կահավորման իր մշակած համակարգը: Սփյուռքահայը խոստացել է իր հաշվին կահավորել առաջնագծի 50 դիտակետ:
«Համակարգը լավ էր մշակված, դա նշեցին նաև մեր մասնագետները և վերջիններս փոխգործակցում են բոլոր նման  առաջարկությունների շուրջ», - ասաց Վ. Սարգսյանը:
Պաշտպանության նախարարն ասաց, որ մեծ ուշադրություն են դարձնում բանակում իրային ու պարենային ապահովման խնդիրներին:
«Որովհետև մեր զինվորները պետք է ապահովված լինեն անհրաժեշտ ամեն ինչով», - ասաց նա:
Ի դեպ, Վիգեն Սարգսյանը նշեց՝ հայտարարել է մի ծրագրի մասին, որ հայկական բանակային կոշիկը միջազգային ճանաչված բրենդ դառնա:

Техническое оснащение и вооружение передовой находятся в центре внимания Минобороны – Виген Саркисян
18/09/2017 16:55
Техническое оснащение и вооружение передовой линии находятся в центре внимания министерства обороны Армении, заявил министр обороны Армении Виген Саркисян на Шестом всеармянском форуме «Армения-Диаспора».
«У нас сильная передовая и после апрельских событий наша передовая качественно изменилась с точки зрения внедрения системы видеонаблюдения», - отметил министр.
Виген Саркисян подчеркнул, что в данном контексте служба военнослужащих стала чуть более безопасной.
«Конечно, выстрелы бывают, активизировались снайперы, но мы привержены политике за одного троих. Это, конечно, не вытекает из нашей политики, но это одно из правил войны», - сказал министр обороны.
Виген Саркисян рассказал, что к нему обратился один армянин из диаспоры, разработавший свою систему оснащения передовой линии и обещавший оснастить передовую 50 наблюдательными пунктами.
«Система была разработана хорошо, это отметили также наши специалисты и они взаимодействуют вокруг всех подобных предложений», - сказал министр.
Глава оборонного ведомства заявил, что большое внимание уделяется также вопросам продовольственного и вещевого обеспечения армии.