Իրաքի Գերագույն դատարանը որոշել է կանգնեցնել հանրաքվեի անցկացումը Քրդստանում
Իրաքի Գերագույն դաշնային դատարանը երկուշաբթի վճիռ է կայացրել Իրաքյան Քրդստանի անկախության մասին հանրաքվեի անցկացումը դադարեցնելու մասին։ Այս մասին ասվում է դատարանի մամլո ծառայության հաղորդագրությունում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Իրաքում քրդական ինքնավարության ղեկավարությունը միակողմանիորեն նշանակել է անկախության հանրաքվեն սեպտեմբերի 25-ին՝ առաջացնելով Բաղդադի քննադատությունը։ Ավելի վաղ որոշմանը դեմ էր քվեարկել իրաքյան խորհրդարանը։
«Դատարանը վճիռ է կայացրել հանրաքվեի անցկացումը կանգնեցնելու մասին, որը նշանակված է 2017 թվականի սեպտեմբերի 25-ին՝ համաձայն Քրդստանի տարածաշրջանի նախագահի հրամանի», - ասվում է դատարանի մամլո ծառայության հայտարարությունում։
Հանրաքվեի անցկացման բարձրագույն հանձնաժողովը երեկ մերժել էր հանրաքվեին որպես այլընտրանք արևմտյան երկրների առաջարկը:

Верховный суд Ирака решил приостановить проведение референдума в Курдистане
Верховный федеральный суд Ирака издал в понедельник постановление о приостановке проведения референдума о независимости Иракского Курдистана, говорится в сообщении пресс-службы суда,  передает РИА Новости.
Руководство курдской автономии в Ираке в одностороннем порядке назначило референдум о независимости на 25 сентября, вызвав критику Багдада. Ранее против решения проголосовал иракский парламент.
«Суд издал постановление о приостановке проведения референдума, назначенного на 25 сентября 2017 года согласно указу президента региона Курдистан, до принятия решения по делам о неконституционности данного решения», — говорится в заявлении пресс-службы суда.
Высшая комиссия по проведению референдума о независимости в Иракском Курдистане накануне отвергла альтернативное плебисциту предложение западных стран.