«Թալիմ» թայֆունը Սախալինում վնասել է 70 տուն և երկու դպրոցի տանիք
ՌԴ Սախալինի մարզի իշխանությունները հաշվում են երկուշաբթի «Թալիմ» թայֆունի պատճառած վնասները։ Թայֆունը վնասել է 70 տուն և երկու դպրոցի տանիք, հայտնել է նահանգապետի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն։
Տրոպիկական թայֆունը նախօրեին էր հասել Սախալինի մարզ։ Այն իր հետ ուժեղ քամիներ և անձրևներ է բերել։ Կուրիլյան կղզիներում քամու արագությունը հասել է վայրկյանում 40 մետրի։
«Ընդհանուր առմամբ ցիկլոնը վնասել է 70 տների տանիք։ Հարավկուրիլյան շրջանում վնասվել են բազմաբնակարանյին շենքերի 5 տանիքն։ Իսկ հարևան Կուրիլյան շրջանում օդային տարերքը շրջկենտրոնում վնասել է դպրոցի շենքի ճակատը և բնակելի տների 6 ծխնելույզները»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Тайфун «Талим» повредил крыши 70 домов и двух школ на Сахалине и Курилах
Власти Сахалинской области подсчитывают ущерб от прошедшего в понедельник тайфуна «Талим», ураганный ветер повредил крыши 70 домов и двух школ, сообщает во вторник пресс-служба губернатора региона, передает РИА Новости.
Тропический тайфун обрушился на Сахалинскую область накануне. Он принес с собой сильные дожди и ветер. На Курильских островах скорость порывов достигала 40 метров в секунду.
«Всего циклон повредил крыши 70 домов. В Южно-Курильском районе повреждения получили пять кровель многоквартирных домов. А в соседнем округе – Курильском – стихия в райцентре разрушила фасад школы и шесть дымоходов жилых зданий», — говорится в сообщении.