«Սիրիայի բարեկամների խումբը» հրաժարվել է Ասադի ռեժիմի օրոք վերականգնել Սիրիան
Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, ԱՄՆ-ը և «Սիրիայի բարեկամների խմբի» այլ մասնակիցները մտադիր չեն մասնակցել երկրի վերականգնմանը, քանի դեռ իշխանության ղեկին կմնա գործող նախագահ Բաշար Ասադը։ Այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Բորիս Ջոնսոնը։
«Մենք վստահ ենք, որ առաջընթացը հնարավոր է միայն քաղաքական գործընթաց սկսելուց և Իրանին, Ռուսաստանին և Ասադի ռեժիմին ծանուցելուց հետո, որ մենք՝ համախոհների խումբս, չի աջակցի Սիրիայի վերականգնմանը, քանի դեռ չի գործարկվի Ասադի իշխանության փոխման քաղաքական գործընթաց, ինչպես նշված է ՄԱԿ ԱԽ 2254 բանաձևում», - ընդգծել է բրիտանական արտաքին քաղաքականության ղեկավարը: Նրա խոսքերը մեջբերել է Reuters-ը։
Ինչպես նշել է Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դևիդ Սաթերֆիլդը, «Սիրիայի բարեկամների խմբի» բոլոր անդամները երկուշաբթի կայացած հանդիպմանը ընդգծել են Սիրիայում քաղաքական գործընթաց սկսելու անհրաժեշտությունը։

«Группа друзей Сирии» отказалась восстанавливать САР при режиме Асада
Великобритания, Франция, Германия, США и другие участники «Группы друзей Сирии» не намерены участвовать в восстановлении страны, пока у власти остается действующий президент САР Башар Асад. Об этом заявил глава МИД Великобритании Борис Джонсон, передает IZ.ru.
«Мы уверены, что продвижение вперед возможно только после запуска политического процесса и уведомления Ирана, России и режима Асада о том, что мы — группа единомышленников — не станем поддерживать восстановление Сирии, пока не будет запущен политический процесс смены (правления) Асада, как указано в резолюции 2254 (Совбеза ООН)», — подчеркнул глава британского внешнеполитического ведомства. Его цитирует Reuters.
Как отметил и.о. помощника госсекретаря США по делам Ближнего Востока Дэвид Саттерфилд, все члены «Группы друзей Сирии» на заседании объединения в понедельник подчеркнули необходимость запуска политического процесса в САР.