Հայաստանը մի դիտարկեք որպես շուկա. Արսեն Ղազարյանը՝ սփյուռքահայերին
«ՀՀ – Սփյուռք տնտեսական համագործակցության խթանումը» քննարկման ժամանակ այսօր Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը սփյուռքահայերին կոչ արեց Հայաստանում ներդրումներ կատարել։
«Հենց ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունն է, որ ինձ բարոյական իրավունք է տալիս ձեզ համոզելու՝ եկեք Հայաստան», - ասաց Արսեն Ղազարյանը՝ հարցադրում անելով. «Ինչո՞ւ պետք է Հայաստանում ներդրումներ անել, առաջին հերթին՝ շահութաբերության համար: Մեզ մոտ շահութաբերության տոկոսը բարձր է»։
Արսեն Ղազարյանի խոսքով՝ Հայաստանում շահութաբերության տոկոսը բարձր է ոչ միայն նրա համար, որ աշխատուժը շատ թանկ չէ, էներգառեսուրսները տարածաշրջանում համեմատաբար էժան են, այլ՝ Հայաստանն անցումային տնտեսություն ունի։
«Ի տարբերություն այլ երկրների, մեզ մոտ երկրի նախագահը, վարչապետը, նախարարները խոշոր ներդրումային ծրագրերի կողքին կանգնած են, ներդրումային ծրագրերին հարկային արտոնություններ են տալիս», - ասաց Արսեն Ղազարյանը։
Գործարարների միության նախագահը սփյուռքահայերին կոչ արեց Հայաստանում զբաղվել ձեռնարկատիրությամբ։
«Մենք վաճառքի պրոբլեմ չունենք։ Մեր խնդիրները արտադրական ծավալների մեջ են։ Եթե մենք կարողանանք լուրջ գումարներ բերել մեր վերամշակող արտադրություն, ապա կկարողանանք արտադրական ծավալները մեծացնել: Եկեք, փող դրեք և աշխատեք», - ասաց Արսեն Ղազարյանը։
Նա հավելեց, թե բազում արտոնություններ կան արտահանելու համար, բայց արտահանելու ապրանք չկա.
«Հայաստանը մի դիտարկեք որպես շուկա. այստեղ գալ մեր օլիգարխների կողքին խցկվել, փորձել ապրանք ծախել։ Փորձեք Հայաստանում արտադրել և դուրս գալ արտաքին շուկաներ՝ Ռուսաստան, Եվրոպա, Արևելք»։

Арсен Казарян призвал армян Диаспоры не рассматривать Армению в качестве рынка
Председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян сегодня в ходе обсуждения на тему «Стимулирование экономического сотрудничества Армения – Диаспора» призвал армян Диаспоры осуществлять инвестиции в Армении.
«Именно членство в ЕАЭС дает мне моральное право уговаривать вас и заявлять: приезжайте в Армению», - сказал Арсен Казарян, обратившись к присутствующим с вопросом: «Почему нужно осуществлять инвестиции в Армении? В первую очередь потому, что это рентабельно. У нас высокий процент прибыли».
По его словам, в Армении высокий процент прибыли не только потому, что рабочая сила – недорогая и энергоресурсы в регионе сравнительно дешевые, но и потому, что в Армении переходная экономика.
«В отличие от других стран, у нас президент, премьер-министр, министры поддерживают крупные инвестиционные программы, предоставляют налоговые льготы инвестиционным программам», - заявил А.Казарян.
Председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении призвал армян Диаспоры заниматься предпринимательством в Армении.
«У нас нет проблем с продажей. Наши проблемы в производственных мощностях. Если мы сумеем привлечь серьезные финансовые средства в наши перерабатывающие предприятия, сможем увеличить объемы производства. Приезжайте, вкладывайте средства и работайте», - сказал Арсен Казарян.
Он отметил, что предоставляются многочисленные экспортные льготы, но нет товара для экспорта.
«Не рассматривайте Армению в качестве рынка сбыта, чтобы приезжать сюда, втиснуться с нашими олигархами и попытаться продать товар. Попытайтесь производить в Армении и выходить на внешние рынки – Россию, Европу, Восток», - отметил он.