Ռուսաստանը վերջնականապես վերացրեց ադրբեջանական համայնքը
Ռուսաստանի վերաքննիչ գերագույն դատարանը անփոփոխ է թողել «Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրես» հասարակական կազմակերպության լուծարման մասին որոշումը, փոխանցում է «հաքքին.ազ»-ը:
Դատարանը հրաժարվել է բավարարել կազմակերպության դիմում-բողոքը՝ Գերագույն դատարանի մայիսի 15-ին ընդունած որոշման մասին: Որոշումը պաշտոնապես ուժի մեջ է մտել:
Հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ «Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրեսը» մի շարք օբյեկտիվ հանգամանքների է բախվել, որոնք խոչընդոտել են ՌԴ արդարադատության նախարարության մի շարք պահանջների կատարմանը:
Իր հերթին, ՌԴ արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել է խախտումների խորը բնույթի մասին, որոնցից մի քանիսը կրկնվել են պարբերաբար:

Россия окончательно упразднила азербайджанскую диаспору
Апелляционная инстанция Верховного суда России оставила без изменения решение о ликвидации общественной организации «Всероссийский азербайджанский конгресс» (ВАК), сообщает «хаккин.аз».
Суд отказал в удовлетворении апелляционной жалобы ВАК об отмене решения Верховного Суда от 15 мая. Решение вступило в законную силу.
Представители общественной организации заявили, что «Всероссийский азербайджанский конгресс» столкнулся с рядом объективных обстоятельств, помешавших им выполнить требования министерства юстиции РФ. По словам заявителя, выявленные Минюстом нарушения не носят неисправимый характер, а своевременному получению корреспонденции помешали внезапно возникшие внутренние проблемы с управляющими органами.
В свою очередь представитель Минюста заявила о грубом характере нарушений, некоторые из которых были неисправимыми и носили систематический характер.