Կրեմլում մեկնաբանել են Կիևին ամերիկյան մահաբեր զենքի տրամադրումը
Կիևին մահաբեր զենքի տրամադրումը չի նպաստի Դոնբասի իրադրության կարգավորմանը և լարվածություն կառաջացնի, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Երկուշաբթի Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել է Վաշինգտոնի կողմից Կիևին 500 միլիոն դոլար հատկացնելու մասին՝ անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում աջակցության համար: Նրա պնդմամբ՝ Ուկրաինան կստանա հակաօդային պաշտպանության ռադիոտեղորոշման միջոց, վերջրային իրադրության հսկման կայաններ, ռազմածովային հակաականային միջոցներ, ափամերձ գործողության և առափնյա պահպանության նավեր:
«Իսկ ինչու՞ պետք է լիենեն ինչ-որ գործողություններ: Դա ուկրաինա-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների հարց է վարկի տրամադրման մասով: Պորոշենկոն նաև ասել է մահաբեր սպառազինությունների մասին: Այդ մասին մենք արդեն բազմիցս բավականաչափ պարզորոշ և միանշանակ դիրքորոշում ենք արտահայտել, որ նման որոշումն, անշուշտ, չի նպաստի Ուկրաինայի հարավ - արևելքում հակամարտության կարգավորանը», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ գործողություններ կհետևեն Կրեմլի կողմից, եթե ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային դրամական միջոցների հատկացման տեղեկատվությունը հաստատվի:

В Кремле прокомментировали предоставление Киеву летального оружия
Предоставление Киеву летального оружия не будет способствовать урегулированию ситуации в Донбассе и вызовет напряженность, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
В понедельник президент Украины Петр Порошенко заявил о выделении Вашингтоном Киеву 500 миллионов долларов на поддержку в сфере безопасности и обороны. По его утверждению, Украина получит радиолокационное средство ПВО, станции слежения за надводной ситуацией, военно-морские противоминные средства, корабли прибрежного действия и береговой охраны.
«А почему должны быть какие-то действия? Это вопрос двусторонних украино-американских отношений в части предоставления кредита. Порошенко также говорил о летальных вооружениях. Вот насчет этого мы неоднократно уже заявляли достаточно ясную и однозначную позицию, что подобное решение, конечно же, не будет способствовать урегулированию конфликта на юго-востоке Украины», — сказал Песков, отвечая Тна вопрос какие действия со стороны Кремля последуют, если информация о выделении США Украине денежных средств подтвердится.