Կառավարությունը նպատակ ունի առնվազն 25 տոկոսով բարձրացնել միջին աշխատավարձերը
Կառավարությունը նպատակ ունի միջին աշխատավարձերն առնվազն 25 տոկոսով բարձրացնել, «Հայաստան-Սփյուռք» 6-րդ համահայկական համաժողովի ժամանակ ասաց Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի գործադիր տնօրեն, վարչապետի խորհրդական Ալեքսանդր Խաչատուրյանը:
«Մենք ուզում ենք միջինում առնվազն 5 տոկոս տնտեսական աճ գրանցել, ՀՆԱ հարաբերակցության մեջ արտահանումը 40-45 տոկոսի հասցնել: Մենք մտադիր ենք գործազրկությունը առնվազն 12 տոկոսային կետով նվազեցնել, և միջին աշխատավարձերն առնվազն 25 տոկոսով բարձրացնել», - նշեց նա:
Խաչատուրյանի խոսքով՝ կառավարությունն իրակացնում է մի շարք քայլեր գործարար միջավայրի արդիականցման և թվայնացման համար: Խաչատուրյանն ընդգծեց, որ դրա արդյունքում հավասար մրցակցային պայմաններ կձավորվեն տեղական և դրսի ներդրողների համար:

Правительство Армении намерено на 25 процентов повысить среднюю зарплату
Правительство намерено повысить среднюю зарплату минимум на 25 процентов, заявил сегодня на Шестом всеармянском форуме «Армения-Диаспора» исполнительный директор Центра стратегических инициатив, советник премьер-министра Александр Хачатурян.
«Мы хотим зафиксировать в среднем 5% экономический рост, довести соотношение экспорта к ВВП минимум до 40-45 процентов. Мы намерены сократить безработицу минимум на 12 процентных пунктов и повысить средние зарплаты минимум на 25 процентов», - отметил он.
По словам Хачатуряна, правительство осуществляет ряд шагов для дигитализации и модернизации бизнес-среды. Он подчеркнул, что в результате этого будут сформированы равые конкурентные условия для местных и иностранных инвесторов.