Մակրոն. Ֆրանսիայի թշնամին ահաբեկչությունն է, այլ ոչ թե Բաշար Ասադը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ այլևս չի պահանջի Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հրաժարականը՝ հավելելով, որ ոչ թե նա է հանդիսանում Ֆրանսիայի թշնամին, այլ իսլամիստ ահաբեկիչները։ Այս մասին Մակրոնը հայտարարել է Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում մամլո ասուլիսի ժամանակ:
«Բաշար Ասադը հանցագործ է, որին կդատեն…Ես նրա հրաժարականը չեմ դարձրել նախապայման՝ ելնելով պրագմատիզմից, քանի որ մենք ճգնաժամի հենց սկզբից պնդեցինք նրա հրաժարականը, այսինքն 2011 թվականից, և չհասանք արդյունքի։ Այդ իսկ պատճառով պրագմատիզմից մենք պետք է առաջ շարժվենք և անցնենք քաղաքական լուծման»,-Մակրոնի խոսքերն է մեջբերում ТАСС-ը։
Ֆրանսիայի նախագահը հավելել է, որ ապագայում հնարավոր չի համարում Ասադի պահպանումն իշխանության ղեկին։ Մակրոնի խոսքով՝ Սիրիայում քաղաքական կայունության համար անհրաժեշտ է ստեղծել քաղաքական անցումային գործընթացի պայմաններ, որում յուրաքանչյուրն իր տեղը կգտնի։

Макрон: Врагом Франции является терроризм, а не Башар Асад
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что более не будет требовать отставки президента Сирии Башара Асада, добавив, что не он является врагом Франции, а исламские террористы. Об этом французский лидер заявил на пресс-конференции в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке.
«Башар Асад — это преступник, которого должны будут судить. Я не сделал его отставку предварительным условием из прагматизма, поскольку мы с самого начала кризиса настаивали на его отставке, то есть с 2011 года, — и не добились результата. Поэтому из прагматизма мы должны двигаться вперед и выстраивать политическое решение», — цитирует Макрона агентство ТАСС.
Президент Франции добавил, что не считает возможным сохранение Асада у власти в будущем. По словам Макрона, для политической стабильности в Сирии необходимо «выстроить условия политического переходного процесса, в котором каждый нашел бы себе место».