Իսպանիայում ձերբակալություններ են կատարվել Կատալոնիայում հանրաքվեի նախապատրաստման պատճառով
Իսպանիայի Քաղաքացիական գվարդիան 12 մարդու է ձերբակալել Կատալոնիայում անկախության հանրաքվեի նախապատրաստման հետ կապված հատուկ գործողության ընթացքում, Ժեներալիտետի (կառավարության) ղեկավարը խորհրդականների նիստի է հրավիրել, հայտնել է Pais հրատարակությունը հղում անելով կառավարական աղբյուրների, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Հրատարակության աղբյուրների տվյալներով՝ ձերբակալվածների թվում են՝ Ժեներալիտետի Հեռահաղորդակցական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի, սոցիալական հարցերի վարչության, էկոնոմիկայի ու ֆինանսների վարչության և արտաքին գործերի վարչության աշխատակիցներ: Նրանցից մի քանիսը կապված են հանրաքվեի վերաբերյալ նյութերի տարածման հետ:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Իսպանիայի Քաղաքացիական գվարդիայի աշխատակիցները ձերբակալել են Կատալոնիայի Ժեներալիտետի փոխնախագահի տեղակալ Հոսեպ Մարիա Հովեին: Նրանք նաև  խուզարկություններ են կատարել Ժեներալիտետի շենքում և կառավարական  այլ հիմնարկություններում՝ հայտնաբերելու հանրաքվեի նախապատրաստման հետ կապված փաստաթղթեր:

В Испании задержали 12 человек из-за подготовки референдума, сообщили СМИ
Гражданская гвардия Испании задержала 12 человек в ходе спецоперации, связанной с подготовкой в Каталонии референдума о независимости, глава Женералитета созвал заседание советников, сообщает издание Pais со ссылкой на источники в правительстве,  передает РИА Новости.
По данным источников издания, среди задержанных — сотрудники Центра телекоммуникаций и информационных технологий Женералиетта (CTTI), управления по социальным вопросам, управления экономики и финансов и управления иностранных дел.
Некоторые из них связаны с распространением материалов о референдуме.
Ранее сообщалось, что сотрудники испанской Гражданской гвардии задержали заместителя вице-председателя каталонского Женералитета (правительства) Хосепа Марию Хове. Они также провели обыски в здании Женералитета и других правительственных учреждениях, чтобы обнаружить связанную с подготовкой референдума документацию.