Սիրտս կոտրված է. ԱՄՆ կոնգրեսականը Ցեղասպանության թանգարանում էր
Երևանում գտնվող ԱՄՆ կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անդամներն ու ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ծաղիկներ դրել Սուրբ նահատակների հուշակոթողին։
Հյուրերն այցելել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել ցուցանմուշներին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
ԱՄՆ կոնգրեսական Ջեքի Սփիըրը խոսել է իր տպավորությունների մասին՝ նշելով. «Սիրտս կոտրված է։ Անչափ հուզված եմ։ Չպետք է մոռանանք՝ ինչ է կատարվել 1915-ին։ Ցավոք, այսօր էլ շատ երկրներում ազատ շրջում է ցեղասպանության, այսպես ասած, ոգին։ Պետք է պայքարենք, որ նման ողբերգությունները չկրկնվեն։
Նաև ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի կառավարությանը, աշխարհասփյուռ հայերին՝ այսպիսի հուշահամալիր կառուցելու համար»։

Мое сердце разбито. Конгрессмен США побывала в Музее-институте Геноцида армян
Члены находящейся в Ереване делегации Палаты представителей Конгресса США и Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в США Григор Ованнисян посетили сегодня мемориальный комплекс «Цицернакаберд», возложили цветы к памятнику невинным жертвам Геноцида армян.
Гости побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с представленными материалами и документами, оставили запись в памятной книге.
Конгрессмен США Джеки Спир написала о своих впечатлениях, отметив: «Мое сердце разбито. Я очень взволнована. Мы не должны забывать, что произошло в 1915 году. К сожалению, и сегодня во многих странах так называемый дух геноцида свободно дышит. Нужно бороться, чтобы подобные преступления не повторялись. Хочу также поблагодарить правительство Армении, армян во всем мире за строительство такого мемориала».