Էրդողանը քրդերին Թուրքիայի բարեկամներ է անվանել
Թուրքիան տրամադրված չէ քրդերի դեմ, նրանք հանդիսանում են բարեկամներ՝ հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը PBS NewsHour ծրագրի եթերում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք դեմ չենք քրդերին, մենք դեմ ենք ահաբեկչական կազմակերպությանը, իսկ քրդերը մեր բարեկամներն են», - հայտարարել է Էրդողանը։
Հարցազրույցում նա բարձացրել է երկրի եվրաանդամակցության հարցը։
«Նրանք պետք է հանդես գան հայտարարությամբ՝ պատրաստվու՞մ են արդոք ընդունել մեզ թե՞ ոչ։ Մենք պատրաստ ենք ամեն ինչի։ Մենք շատ անկեղծ ենք, և մենք նույնն ակնկալում ենք ԵՄ-ից՝ լինել անկեղծ։ Սակայն ես չգիտեմ, մինչև որ պահը կկարողանանք հանդուրժել այդ ձգձգումը», - նշել է Էրդողանը։
Էրդողանը նաև մեկնաբանել է Վաշինգտոնում իր թիկնապահների հետ կապված միջադեպը, երբ մայիսին բախումներ էին տեղի ունեցել նրա անվտանգությունն ապահովող անձնակազմի անդամների և ցուցարարների միջև։ Էրդողանը նշել է, որ շատ է ցավում, որ նման բան է տեղի ունեցել։ «Իրականում նախագահ Թրամփը զանգահարել է ինձ մոտ մեկ շաբաթ առաջ՝ կապված այդ հարցի հետ, նա ասել է, որ ցավում է դրա հաամար, և ասել, որ ինքը կձեռնարկի այդ հարցի հետ կապված հաջորդական գործողություններ, երբ մենք լինենք ԱՄՆ-ում պաշտոնական այցի շրջանակում», - նշել է Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган назвал курдов друзьями Турции
Турция не настроена против курдов, они являются друзьями, заявил турецкий президент Реджеп Тайип Эрдоган в эфире программы PBS NewsHour, передает РИА Новости.
«Мы не против курдов, мы против террористической организации, а курды — наши друзья», — заявил Эрдоган.
В интервью он также поднял вопрос в связи со вступлением страны в состав ЕС. "Им следует выступить с заявлением — они собираются нас принять или нет? Мы готовы ко всему… Мы очень искренни, и мы ожидаем того же от ЕС — быть искренними. Но я не знаю, до какого момента мы сможем терпеть это затягивание»,— отметил Эрдоган.
Эрдоган также прокомментировал инцидент с охранниками в Вашингтоне, где в мае произошла стычка между его охранниками и участниками акции протеста возле резиденции посла Турции. Эрдоган отметил, что ему очень жаль, что так произошло.
«На самом деле, президент Трамп позвонил мне около недели назад в связи с этим вопросом, он сказал, что ему жаль, и сказал, что он предпримет последующие действия по этому вопросу, когда мы прибудем в США в рамках официального визита», — отметил турецкий президент.