Լապշինը ներկայացրել է, թե ինչպես են ադրբեջանցի քննիչները հարցաքննություն իրականացնում
Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը ներկայացրել է, թե ինչպես են ադրբեջանցի քննիչներն անցկացնում հարցաքննությունները:
«Ադրբեջանում ինձանով լավագույն քննիչներն էին զբաղվում, գնդապետ Քամալ Թալիբովը, գնդապետ Վուղար Նասիբովը, քննչական վարչության պետ, գեներալ Իլդար Ահմեդովը և գլխավոր դատախազի տեղակալ, գեներալ Ռուստամ Ուսուբովը: Նրանք լավ խոսում էին ռուսերեն, ոչ տեղին և ոչ ծիծաղելի սրամտություններ էին անում «Կովկասյան գերուհին» և «Միմինո» ֆիլմերից մեջբերումներով, և ամեն կերպ ինձ համոզում էին, որ միայն Հայաստանի և Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների համար աշխատելու խոստովանությունը կմեղմի իմ պատիժը: Քննիչները հատուկ թշնամություն էին դրսևորում Ռուսաստանի նկատմամբ: Այդքան անհեթեթ և բացահայտ անհիմն մեղադրանքներ Ռուսաստանի հասցեին ես անգամ չէի սպասում լսել:
Քննիչները տասն անգամ նույն հարցն էին տալիս. Ադրբեջանի իշխանությունները Թալիբովին «հիմար դրության» մեջ էին դրել՝ ստիպելով ամեն օր գալ կալանավայր և կրկին տալ Հայաստանի հատուկ ծառայությունների համար «աշխատելու» հարցը: Անգամ փոքր-ինչ խղճում էի նրան:
Թալիբովը վստահամբ հասկանում էր, որ դատարկ գործով է զբաղվում, և ոչ մի հատուկ ծառայություն էլ չկա, բայց վերևներից պահանջում էին ցուցադրական գործընթաց, և նա առանց առանձնահատուկ եռանդի կատարում էր իր աշխատանքը:
Մասնավոր զրույցներում նրանք խոստովանում էին՝ «Գիտես՝ մեզ պե՞տք է»: Ամեն ինչ ակնհայտորեն մտածված էր որպես փոխհատուցում կորցրած Ղարաբաղի համար, իբր՝ «թեկուզ մենք կորցրել ենք Աղդամն ու Շուշին, փոխարենը՝ ճանապարհորդ բլոգերի ենք բռնել»: Դա ինչ-որ առումով պետք է աջակցեր ադրբեջանական հասարակությունում հուսահատ տրամադրություններին: Բայց, ինչպես ասացի, ստացվեց ինչ-որ անհեթեթ ֆանտասմագորիա՝ սկսած այդ ժամանակ քիչ հայտնի բլոգերին քարշ տվող դիմակներով հատուկ ջոկատայիններից և ավարտած ցուցադրական դատով, որը վրդովմունք է առաջացրել ամբողջ աշխարհում և տասնյակ իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից:
Սեպտեմբերի 10-ին խցիկում ինձ սպանելու փորձը և սեպտեմբրեի 11-ի առավոտյան անսպասելի ինձ ներում շնորհելը և AZAL չվերթի բիզնես կարգով անհապաղ Թել Ավիվ ուղարկելը ոչ մի բանի մեջ չի տեղավորվում», - գրել է Լապշինը:

Как азербайджанские следователи ведут допросы, рассказывает Лапшин
«В Азербайджане мной занимались лучшие следователи этой закавказской республики: полковник Камал Талыбов (сын бывшего председателя Верховного суда Азербайджана), полковник Вугар Насыбов, начальник следственного управления генерал Ильдар Ахмедов и заместитель генпрокурора, тоже генерал Рустам Усубов. Это лучшие и сильнейшие следователи страны большой нефти. Они хорошо говорили по-русски, не к месту и не смешно острили цитатами из «Кавказской пленницы»  и «Мимино»  и всячески убеждали меня в том, что лишь чистосердечное признание в работе на спецслужбы Армении и России облегчит мою участь. Следует подчеркнуть явную ангажированность и враждебность следственных действий в отношении Российской Федерации, столько абсурда и откровенных голословных обвинений в адрес России я даже не ожидал услышать.
По десять раз задавали один и тот же вопрос. Но проблема в том, что этих людей власти Азербайджана поставили в положение полных идиотов. Когда большой и грузный полковник Талыбов, словно мальчик, каждый день мотался в СИЗО и задавал вновь и вновь вопросы про мою «работу»  на спецслужбы Армении, мы было его немного жаль.
Он наверняка понимал, что занимается пустым делом и никаких спецслужб тут нет, но сверху требовали показательный процесс и он без особого рвения выполнял свою работу.
В приватных разговорах следователи политкорректно признавались «А ты думаешь, нам это нужно? ». Все явно задумывалось как компенсация за ушедший Карабах, типа, пусть мы потеряли Агдам и Шуши, зато поймали блогера-путешественника. В какой-то мере это должно было поддержать упаднические настроения в азербайджанском обществе. Но, как и говорил, вышла какая-то нелепая фантасмагория, начиная со спецназа в масках притащившего на тот момент мало кому известного блогера и заканчивая показательным судом, который вызвал возмущение по всему миру и в десятках правозащитных организациях. А уж попытка меня убить в камере 10 сентября и утром 11 сентября неожиданно помиловать и немедленно бизнес-классом(!) рейса AZAL отправить в Тель-Авив, так это вообще ни в какие рамки не укладывается»,  написал Лапшин.