Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների հանդիպմանը. Հայտարարություններ են ընդունվել
21/09/2017 12:10
ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է Հավաքական անտվանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը։
Արտգործնախարարներն անդրադարձել են Հավաքական անվտանգության խորհրդի երևանյան նիստի որոշումների կատարման ընթացքին։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել կազմակերպության ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ, քննարկվել ՄԱԿ գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի շրջանակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Ելույթ ունենալով հանդիպմանը՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ ընթացիկ տարին հոբելյանական է՝ լրանում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ անդամների մեծ մասի՝ ՄԱԿ-ին անդամակցության քառորդդարյա հոբելյանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է ՄԱԿ-ի դերակատարության առավել բարձրացումը միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման, զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածման, կայուն զարգացման նպատակների իրագործման, ահաբեկչության և նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդեցության ուղղություններով։
Նախարար Նալբանդյանը Հայաստանի աջակցությունն է հայտնել ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի քննարկմանը ՀԱՊԿ անդամ երկրների կողմից ներկայացվելիք մի շարք համատեղ նախաձեռնություններին։
Հանդիպման արդյունքներով ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտգործնախարարները հայտարարություններ են ընդունել «Աշխարհում համապարփակ կայունության ապահովման մասին», «Միջազգային ահաբեկչությանը հակազդեցության մասին», «Աֆղանստանում իրավիճակի և երկրի հյուսիսային մարզերում ահաբեկչական և ծայրահեղական կազմակերպությունների դիրքերի ուժեղացման վտանգի մասին»։
Նախարարները քննարկել են ԱՊԿ կանոնադրական մարմինների առաջիկա հանդիպումների օրակարգը և ժամանակացույցը։

Эдвард Налбандян участвовал в Нью-Йорке во встрече глав МИД стран-членов ОДКБ
Находящийся в Нью-Йорке с целью участия в 72-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян участвовал во встрече глав МИД стран-членов ОДКБ. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ министры обсуждали ход выполнения решений ереванской встречи совета ОДКБ.
Министры иностранных дел обратились к ходу реализации решений, принятых на  сессии Совета ОБКБ в Ереване.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг текущих работ организации, обсуждались вопросы взаимодействия в рамках 72-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В своем выступлении Эдвард Налбандян отметил, что нынешний год – юбилейный, исполняется 25-летие подписания Договора о коллективной безопасности, а четвертьвековой юбилей членства в ООН некоторых стран ОДКБ.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул важность повышения роли ООН в обеспечении мира и безопасности на планете, нераспространении оружия массового уничтожения, реализации целей устойчивого развития и противостояния терроризму, новым вызовам и угрозам.
Эдвард Налбандян заявил о поддержке Армении ряда представленных странами-членами ОДКБ на обсуждение Генассамблеи ООН совместных инициатив.
Главы МИД стран-членов ОДКБ приняли по итогам встречи заявления «Об обеспечении всеобъемлющего мира на планете», «О противодействии международному терроризму», «О ситуации в Афганистане и опасности усиления позиций террористических и радикальных организаций в северных районах страны».