Ռուսաստանը միշտ դիտարկվել է որպես Հայաստանի դաշնակից, հիմարություն է ասել, թե հայերը չեն վստահում ՌԴ-ին. Գևորգ Պողոսյան
21/09/2017 11:23
Հայերի վերաբերմունքը Ռուսաստանի նկատմամբ միշտ էլ դրական է եղել՝ ընդհուպ մինչև 80 տոկոս, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԳԱԱ Սոցիոլոգիայի ինստիտուտի տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը։
«Այս 25 տարվա ընթացքում մենք բազմաթիվ հարցումներ ենք իրականացրել և միշտ դրել ենք այդ հարցադրումը՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և եվրոպական այլ երկրների նկատմամբ հայ ժողովրդի վերաբերմունքը։ Միշտ էլ Ռուսաստանի նկատմամբ վերաբերմունքը դրական է եղել՝ ընդհուպ մինչև 80 տոկոս», - ասաց սոցիոլոգը՝ հավելելով, թե հայերն ընդամենը երկու երկրի նկատմամբ են բացասական վերաբերմունք արտահայտում ու նշում սոցոլագիական հարցումներում՝ Թուրքիա և Ադրբեջան։
Գևորգ Պողոսյանի խոսքով՝ երբեք բացասական չի եղել վերաբերմունքը նաև Եվրամիության անդամ երկրների նկատմամբ.
«Պետք է հասկանանք նաև, որ նույնիսկ այն 80 տոկոս քաղաքացիները, ովքեր մեր տարբեր հարցումներում Ռուսաստանը նշում են որպես Հայաստանի բարեկամ, անվտանգության երաշխիք երկիր, չեն ասում, թե ԵՄ անդամ երկրները բարեկամ երկրներ չեն»։
Սոցիոլոգը նշեց նաև, թե ասել, որ հայերը միայն մի կողմն են նախընտրում, կլինի շատ միամիտ։
«Իրականում բոլոր երկրների հետ էլ և՛ ունեցել ենք լավ հարաբերություններ, և՛ շարունակում ենք ունենալ լավ հարաբերություններ, բացառությամբ Թուրքիայի և Ադրբեջանի», - նշեց Գ.Պողոսյանը։
Դիտարկմանը, թե բոլորովին վերջերս սոցոլագիական հարցման արդյունքներ էին հրապարակվել, որտեղ նշված է, թե հայերն իրենց անվտանգությունը չեն վստահում Ռուսաստանին, Գևորգ Պողոսյանն արձագանքեց. «Հիմարություն է ասել, թե հայերն իրենց անվտանգությունը չեն կապում Ռուսաստանի հետ կամ չեն վստահում Ռուսաստանին։ Ռուսաստանը միշտ էլ դիտարկվել է որպես Հայաստանի դաշնակից երկիր։ Էլ չեմ ասում, որ մեր զինված ուժերի 90 տոկոս զենքը ռուսական է, բացի այդ էլ, մեր սպաների մեծ մասը սովետական բանակում ծառայած մարդիկ են։ Այսինքն՝ և՛ զենքով, և՛ սպայական կազմով ու կադրերով կապված ենք եղել Սովետմիության և Ռուսաստանի հետ։ Նույնիսկ այն տարիներին, երբ Ռուսաստանի հետ լարված իրավիճակ էր՝ պայմանավորված Գյումրիում Պերմյակովի գործողություններով, հետո նաև, երբ պարզվեց, որ Ռուսաստանը մեր թշնամուն զենք է վաճառում, Ռուսաստանի նկատմամբ վերաբերմունքը գուցե մի փոքր նվազել էր, բայց երբեք բացասականի չի հասել»։
Սոցիոլոգի խոսքով՝ փոքր երկրներն ինչ-որ մի հզոր ռազմական դաշինքի պետք է հարեն կամ անդամակցեն, որպեսզի ապահովվեն իրենց անվտանգությունը.
«Եթե հիմա ՀԱՊԿ-ին չանդամակցենք, պետք է ՆԱՏՕ-ի մաս կազմենք, բայց չէ որ ՆԱՏՕ-ում էլ Թուրքիան կա։ Շատ հարցեր կան, և միայն մի ուղղությամբ չպետք է դիտարկել հարցը»։
Նրա խոսքով՝ որևէ հարցի վերաբերյալ կարծիք կազմելու կամ հարցման արդյունքներ ունենալու համար չպետք է ընտրովի քաղաքներում այն անցկացնել, խտրականություն չպետք է լինի։
«Իհարկե, այդտեղ մեթոդաբանական շեղում կա։ Բացի այդ, ինձ թվում է այդպիսի արդյունքի հասնելու համար քաղաքական կոնյունկտուրան է աշխատում։ Մասնագիտական սոցիոլոգիական կենտրոններն աշխատում են այդ կոնյունկտուրայից դուրս մնալ, որովհետև հանրային կարծիքն այդքան չի տրվում քաղաքական կոնյունկտուրային, ավելի շատ առանձին գործիչներ կամ քաղաքագետներ կարող է ուզենան այս կամ այն տեսակետը պաշտպանել։ Բայց պետք չէ հանրությանը խառնել այդ ամենին»։

Геворк Погосян: РФ всегда рассматривалась как союзник Армении, разговоры о том, что армяне не связывают свою безопасность с РФ - глупость
21/09/2017 13:19
Большинство армян, вплоть до 80 процентов, всегда положительно относились к России, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am директор Института социологии НАН Армении Геворк Погосян.
«За эти 25 лет мы проводили различные опросы и всегда задавали вопрос об отношении армянского народа к России, США и другим европейским странам. Отношение к России всегда было положительным, вплоть до 80%», - сказал социолог, отметив, что согласно социологическим опросам у армян негативное отношение только к двум странам – Турции и Азербайджану.
По словам Геворка Погосяна, отношение к странам Евросоюза также никогда не было негативным.
«Нужно понять также, что даже те 80 процентов граждан, которые в различных соцопросах отмечают Россию в качестве страны – друга Армении и гаранта безопасности, не говорят о том, что страны Евросоюза являются недружественными», - сказал он.
Социолог отметил, что говорить, будто армяне предпочитают только одну сторону, было бы очень наивным.
«В действительности, мы со всеми странами как имели хорошие отношения, так и продолжаем их иметь, за исключением Турции и Азербайджана», - отметил Погосян.
На замечание, что совсем недавно были опубликованы результаты социологического опроса, в которых отмечалось, что армяне не доверяют свою безопасность России, Геворк Покосян отреагировал: «Говорить о том, что армяне свою безопасность не связывают с Россией или не доверяют России, – глупость. Россия всегда рассматривалась как страна – союзник Армении. Не говоря о том, что 90 процентов вооружений нашей армии – российское, кроме того, большинство наших офицеров – это люди, служившие в советской армии. То есть, мы связаны с Советским Союзом и Россией и оружием, и офицерским составом, и кадрами. Даже в те годы, когда у нас была напряженная ситуация с Россией из-за действий Пермякова в Гюмри, и потом, когда выяснилось, что Россия продает оружие нашему врагу, отношение к России, возможно, стало чуть хуже, но до негативного никогда не доходило».
По словам социолога, маленькие страны должны примыкать или быть членом какого-то мощного военного союза, чтобы обеспечить свою безопасность.
«Если бы сейчас мы не были членом ОДКБ, то должны были бы присоединиться к НАТО, но ведь Турция также является членом НАТО. Есть много факторов и нельзя рассматривать этот вопрос односторонне», - отметил социолог.
По его словам, чтобы составить мнение о каком-либо вопросе или иметь результаты соцопроса, не нужно проводить его в выборочных городах, и не должно быть предвзятости.
«Конечно, здесь есть методологическое отклонение. Но, на мой взгляд, для достижения такого результата работает политическая конъюнктура. Специализированные социологические центры стараются быть вне этой конъюнктуры, поскольку общественное мнение не поддается политической конъюнктур, а защищать ту или иную точку зрения в большей мере стремятся отдельные деятели или политологи. Но не нужно вовлекать во все это общество», - заявил Геворк Погосян.