ՄԱԿ-ում Լավրովի ելույթից առաջ Փենսը և Պորոշենկոն հեռացել են նիստերի դահլիճից
ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը և Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի ելույթից առաջ հեռացել են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի դահլիճից, հայտնում է РИА Новости-ն:
Փենսն ու Պորոշենկոն ելույթ են ունեցել նիստի ժամանակ, այնուհետև Ուկրաինայի նախագահը լքել է սրահը: Րոպեներ անց դուրս է եկել նաև Փենսը:
Ռուսական պատվիրակությունն իր հերթին ներկա է գտնվել Պորոշենկոյի ելույթի ժամանակ, սակայն Լավրովն այդ պահին սրահում չի եղել:
Իր ելույթի ժամանակ ՌԴ ԱԳ նախարարը հայտարարել է Դոնբասում ՄԱԿ-ի առաքելության շրջանակներում ԵՄ-ի և ԵԱՀԿ-ի միջև փոխհամագործակցության հնարավորության մասին:

Пенс и Порошенко покинули зал перед выступлением Лаврова в Совбезе ООН
Вице-президент США Майкл Пенс и президент Украины Петр Порошенко покинули зал министерского заседания Совбеза ООН по миротворчеству перед выступлением главы российского МИД Сергея Лаврова, передает корреспондент РИА Новости.
Пенс и Порошенко выступили на заседании, затем президент Украины покинул зал. Пенс вышел спустя несколько минут.
Российская делегация, в свою очередь, присутствовала на выступлении Порошенко, однако Лаврова в это время в зале не было.
Во время своего выступления глава российского МИД заявил о возможности взаимодействия между ЕС и ОБСЕ в рамках российской инициативы по размещению в Донбассе миссии ООН по охране Специальной мониторинговой миссии ОБСЕ на Украине.