Լավրով. ՌԴ-ն հանդես է գալիս Իրաքի ներքին խնդիրները փոխզիջմամբ լուծելու օգտին
Մոսկվան հանդես է գալիս Իրաքի ներքին խնդիրներն ազգային համաձայնության և փոխզիջումների հիման վրա լուծելու օգտին, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար  Սերգեյ Լավրովը Նյու Յորքում Իրաքի իր պաշտոնակից Իբրահիմ ալ Ջաֆարիի հետ կայացած հանդիպմանը:
«Մենք հարգում ենք Իրաքի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, մենք ցանկանում ենք, որ ձեր երկրի ներսում ծագող ցանկացած հինախնդիր լուծվի երխոսության, ազգային համաձայնության, փոխզիջման ճանապարհով, որպեսզի գտնվեն փոխընդունելի լուծումներ», - ասել է Լավրովը:
«Ինչ վերաբերում է Քրդստանի հարցին, մենք շատ հստակ դիրքորոշում ունենք: Մենք ցանկանում ենք, որ բոլոր հարցերը լուծվեն երկխոսության շրջանակներում և մեր երկրի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության հարգմամբ», - ասել է ալ Ջաֆարին:

Лавров: РФ выступает за решение  проблем внутри Ирака на основе компромиссов
Москва выступает за решение внутрииракских проблем на основе национального согласия и компромиссов, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на встрече в Нью-Йорке с коллегой из Ирака Ибрагимом аль-Джаафари,  передает ТАСС.
«Мы привержены суверенитету и территориальной целостности Ирака, мы хотим, чтобы любые проблемы, которые возникают внутри вашей страны, были решены путем диалога, национального согласия, компромисса, чтобы были найдены взаимоприемлемые решения», - сказал Лавров в начале встречи.
Со своей стороны аль-Джаафари сказал: «Что касается вопроса о Курдистане, мы занимаем очень четкую позицию. Мы хотим, чтобы все вопросы решались в рамках диалога без каких-либо проблем и с уважением суверенитета и территориальной целостности нашей страны».