Սիրիայի տարածքի արդեն ավելի քան 87 տոկոսն ազատագրվել է ԻՊ-ից
Սիրիայի տարածքի արդեն ավելի քան 87 տոկոսն ազատագրվել է «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում) ահաբեկչական խմբավորման գրոհայիններից, հայտնի է դառնում ՌԴ ՊՆ-ի «Կռասնայա Զվեզդա» թերթից, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Անցած գիշեր սիրիական բանակն ահաբեկիչներից մաքրվել է մոտ 16 քառակուսի կմ և 2 բնակավայր Եփրատի արևմտյան ափին։ Դեյր էզ Զորում կառավարական ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ է գտնվում տարածքի ավելի քան 85 տոկոսը, մոտ ժամանակներս քաղաքը լիովին կազատագրվի։
ԻՊ-ի վերահսկողության տակ մնացող միակ խոշոր շրջանը մնում է Եփրատ գետի հովիտը։ Հաղորդվում է, որ մի քանի շաբաթում սիրիական բանակի մարտիկները ՌԴ Օդատիեզերական ուժերի աջակցությամբ զգալի հաջողությունների են հասել ահաբեկիչների դեմ պայքարում։

От боевиков ИГ освободили более 87 процентов территории Сирии
Более 87 процентов территории Сирии уже освободили от боевиков «Исламского государства» (запрещенное в России), следует из инфографики Минобороны, опубликованной на сайте газеты «Красная звезда» — официального издания военного ведомства, передает РИА Новости.
За прошлую ночь сирийская армия очистила от террористов около 16 квадратных километров и два населенных пункта на западном берегу Евфрата. В Дейр-эз-Зоре под полным контролем правительственных сил находится уже более 85 процентов территории, в ближайшее время город полностью освободят.
Единственным крупным районом, контролируемым ИГ, остается долина реки Евфрат. За несколько недель бойцы сирийской армии при поддержке ВКС достигли значительных успехов по ее освобождению от террористов.