Կատալոնիայի էկոնոմիկայի դեպարտամենտի ղեկավարը պաշտոնաթող է արվել
Կատալոնիայի կառավարությունը պաշտոնից ազատել է ինքնավարության էկոնոմիկայի դեպարտամենտի ղեկավար Ժոզեպ Մարիա Ժովեին, հայտնել Է Կատալոնիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ժորդի Տուրուլը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Դա արվել է նրան տուգանքից պաշտպանելու նպատակով, որը պաշտոնյայի վրա սեպտեմբերի 19-ին դրվել էր Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանի կողմից: «Այդ պաշտոնյային պաշտպանելու լավագույն միջոցը նրան պաշտոնաթող անելն Էր», - ասել է Տուրուլը:
Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանի նիստում հինգշաբթի միաձայն որոշում է ընդունվել Կատալոնիայի անկախության հանրաքվեի կազմակերպման մասնակիցներին տուգանել իր որոշումներին չենթարկվելու համար, որոնք արգելում են հանրահարցման անցկացումը: Ժոզեպ Մարիա Ժովեին պարտավորեցրել էին ամեն օր մուծել 12 հազար դոլար, իսկ նահանգի տարածքային վարչակազմերին՝ որպես տուգանք 6 հազարական դոլար այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանք չեն դադարեցրել հանրաքվեի կազմակերպման գործունեությունը:

Глава департамента экономики Каталонии отправлен в отставку
Правительство Каталонии отправило в отставку главу департамента экономики автономии Жозепа Марию Жове. Об этом сообщил в пятницу на пресс-конференции официальный представитель каталонского правительства Жорди Туруль, передает ТАСС.
Это было сделано с целью защитить его от штрафа,наложенного на чиновника во вторник Конституционным судом Испании. «Лучший способ защитить этого человека - это отправить его в отставку», - сказал Туруль.
В четверг пленум Конституционного суда Испании единогласно принял решение оштрафовать причастных к организации референдума о независимости Каталонии за неподчинение его постановлениям, запрещавшим проведение плебисцита. Жозепа Марию Жове обязали ежедневно платить $12 тыс., а 15 членов территориальных администраций провинции - по $6 тыс. в качестве штрафа до тех пор, пока они не прекратят деятельность по организации референдума.