Չինաստանը դեմ է Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցներին
Չինաստանը դեմ է Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ այն պատժամիջոցներին, որոնք ԱՄՆ-ը սահմանել է միակողմանի կարգով, առանց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հավանության, հայտարարել է ՉԺՀ-ի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Լու Կանը, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Եթե դուք խոսում եք պատժամիջոցների նոր փաթեթի մասին, որոնք նախօրեին ստորագրվել են նախագահ Թրամփի կողմից, ապա այդ հարցի վերաբերյալ Չինաստանի դիրքորոշումը հայտնի է. մենք հանդես ենք գալիս ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի շրջանակներից դուրս միակողմանի պատժամիջոցների դեմ: Այս դիրքորոշումը հստակ է և հետևողական», - լրագրողների հետ զրույցում ասել է Լու Կանը:
Նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ստորագրել է հրամանագիր, որն ընդլայնում Է ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության լիազորությունները ԿԺԴՀ-ի և նրանց դեմ նոր պատժամիջոցների սահմանման հարցում, ովքեր Փենյանին օգնություն են ցույց տալիս տնտեսության տարբեր բնագավառներում, մասնավորապես առևտրական և ֆինանսական հատվածներում:

Китай выступил против новых санкций США в отношении Северной Кореи
Китай выступает против санкций в отношении КНДР, введенных США в одностороннем порядке, без одобрения Совбеза ООН,  заявил в пятницу официальный представитель МИД КНР Лу Кан, передает РИА Новости.
«Если вы говорите о новом пакете санкций, подписанных вчера президентом Трапом, то позиция Китая по этому вопросу известна: мы выступаем против односторонних санкций вне рамок Совета Безопасности ООН. Эта позиция четкая и последовательная», — заявил на брифинге Лу Кан.
Накануне Трамп сообщил, что подписал указ о введении санкций в отношении компаний и частных лиц, ведущих торговлю с КНДР. Белый дом сообщил, что новые санкции могут коснуться любого, кто ведет торговлю с КНДР, поставляет туда технологии или предоставляет какие-либо услуги.