Թրամփի խորհրդականները խնդրել են նրան խուսափել վիրավորական արտահայտություններից Կիմ Չեն Ընի հասցեին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խորհրդականները բազմիցս խնդրել են նրան խուսափել վիրավորական արտահայտություններից՝ ուղղված Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընին, հայտնել է Los Angeles Times թերթը, փոխանցում է IZ.ru-ն:
Պարբերականի տվյալով՝ ամերիկացի պաշտոնյաները, այդ թվում՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Հերբերտ Մաքմասթերը, մտավախություն ունեն, որ Թրամփի կտրուկ արտահայտությունները կնպաստեն լարվածության մեծացմանը և կվերացնեն բանակցությունների ցանկացած հնարավորություն:
Այնուամենայնիվ, Թրամփը հաշվի չի առնում նրանց կարծիքը. ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում՝ նա հյուսիսկորեացի առաջնորդին անվանել է ««մարդ-հրթիռ», որը կատարում է ինքնասպանի առաքելություն»: Նա նաև հայտարարել է, որ Հյուսիսային Կորեան կոչնչացվի, եթե լուրջ սպառնալիք ներկայացնի ԱՄՆ-ի համար:

Советники Трампа просили его избегать оскорблений в адрес Ким Чен Ына
Советники американского президента Дональда Трампа неоднократно просили его избегать оскорбительных высказываний в адрес лидера КНДР Ким Чен Ына, сообщает газета Los Angeles Times со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией, передает IZ.ru.
Согласно данным издания, американские чиновники, включая советника по национальной безопасности Герберта Макмастера, опасались, что резкие высказывания Трампа будут способствовать эскалации напряженности и уничтожат любые возможности к переговорам.
При этом Трамп не прислушивается к их мнению. Недавно, выступая во время Генассамблеи ООН, он назвал северокорейского лидера «человеком-ракетой», который выполняет миссию самоубийцы». Он также заявил, что КНДР будет уничтожена, если будет представлять серьезную угрозу для США.