Իրաքյան Քուրդստանի ղեկավարությունը մտադիր չէ անկախություն հռչակել հանրաքվեի ավարտից անմիջապես հետո
Իրաքյան Քուրդստանի ղեկավարությունը մտադիր չէ կենտրոնական կառավարությունից անկախություն հռչակել հանրաքվեի ավարտից անմիջապես հետո, որն այսօր ընթանում է Իրաքի քրդական ինքնավարության տարածքում: Այդ մասին հայտարարել Է տարածաշրջանի կառավարության ղեկավար Նեչիրվան Բարզանին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք անկախություն չենք հռչակի հանրաքվեից անմիջապես հետո: Մենք կայունության գործոն ենք եղել տասնամյակներ շարունակ և այդպիսին կմնանք այսուհետև», - նրա խոսքը մեջբերել է Rudaw հեռուստաալիքը:
Ընդորում նա հավաստել է, որ Էրբիլը պնդում է Բաղդադի հետ երկխոսության շարունակումը: Խոսելով հանրաքվեին Թուրքիայի արձագանքի մասին՝ Բարզանին հույս է հայտնել, որ Անկարան «հանգիստ կվերաբերի հանրահարցմանը», և հավաստիացրել է, որ քրդական ինքնավարությունն իր գործողություններով «ոչ ոքի չի սպառնում»:

Власти Иракского Курдистана не планируют объявлять о независимости сразу после референдума
Руководство Иракского Курдистана не намерено провозглашать независимость от центрального правительства сразу по завершении референдума, проходящего в понедельник на территории курдской автономии Ирака. Об этом заявил премьер-министр регионального правительства Нечирван Барзани, передает ТАСС.
«Мы не провозгласим независимость сразу после окончания референдума, - приводит его слова телеканал Rudaw. - Мы были фактором стабильности на протяжении десятков лет и останемся им впред». При этом он подтвердил, что Эрбиль настаивает на диалоге с Багдадом.
Говоря о реакции на референдум со стороны Турции, Барзани выразил надежду, что Анкара «спокойно отнесется к плебисциту» и заверил, что курдская автономия своими действиями «никому не угрожает».