ՌԴ ԿԳ նախարարի այցը Հայաստան կապ չունի ռուսերենին օտար լեզվի կարգավիճակ շնորհելու ընթացակարգի հետ. Լևոն Մկրտչյան
25/09/2017 12:57
ՌԴ ԿԳ նախարարի այցը կապ չունի ՀՀ-ում ռուսերենին օտար լեզվի կարգավիճակ շնորհելու ընթացակարգի մշակման հետ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
«Ռուսաց լեզվի հայեցակարգի հետ այս այցն ամենևին էլ կապ չունի, իսկ մանկավարժական համալսարանում ռուսերենի մասնագետների հետ ուղղակի հանդիպում էր, որը կրկին կապ չունի հայեցակարգի հետ», - նշեց նախարարը:
ՌԴ ԿԳ նախարար Օլգա Վասիլևան ևս ընդգծեց, որ այցի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եղել են միայն գիտության և կրթության ոլորտին առնչվող:
Խոսելով կրթությունից՝ ՌԴ ԿԳ նախարարը կարևորեց ՀՀ դպրոցներում շախմատի դասերի առկայությունը:
«Դուք լավ տրադիցիա ունեք. 2-րդից 4-րդ դասարաններում շախմատի ուսուցումը պարտադիր է, դա ուղիղ կապ է մաթեմատիկայի, հետագայում էլ IT ոլորտի զարգացման համար, որոնց նկատմամբ հասարակության հետաքրքրությունը մեծ է», - նշեց Օլգա Վասիլևան:
Լևոն Մրտչյանն էլ հավելեց, որ բացի գիտության բնագավառում համագործակցությունից՝ ՌԴ գործընկերների հետ քննարկվել է նաև փոքր դպրոցների կառավարկան մեթոդիկան:
ՌԴ ԿԳ նախարարը երկօրյա այցով գտնվում է Հայաստանում: Այսօր Օլգա Վասիլևան ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի ուղեկցությամբ այցելել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան, որտեղ նրան շնորհվել է Մանկավարժական համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչում:

Визит главы Минобразования РФ не связан с процедуры присвоения русскому языку статуса государственного – Левон Мкртчян
25/09/2017 13:55
Визит министра образования и науки Российской Федерации не связан с разработкой процедуры присвоения русскому языку статуса государственного, заявил сегодня в беседе с журналистами глава Минобразования Армении Левон Мкртчян.
«Этот визит вовсе не связан с концепцией русского языка, а в Государственном педагогическом университете просто состоялась встреча с преподавателями русского языка, которая с концепцией также не связана», - отметил министр.
Глава Минобразования России Ольга Васильева также отметила, что достигнутые в ходе визита договоренности касаются только сферы образования и науки.
Министр образования и науки РФ подчеркнула важность включения шахмат в учебные программы армянских школах.
«У вас есть хорошая традиция – обязательное изучение шахмат со второго по четвертый классы, это напрямую связано с математикой, а в дальнейшем хорошо для развития IT-сферы», - отметила Ольга Васильева.
Левон Мкртчян в свою очередь отметил, что кроме сотрудничества в сфере науки, с российскими партнерами обсуждалась также методика управления малых школ.
Министр образования и науки РФ Ольга Васильева с двухдневным визитом находится в Армении. Сегодня в сопровождении министра образования и науки Армении Левона Мкртчяна глава Минобразования России посетила Армянский государственный педагогический университет (АГПУ) имени Хачатура Абовяна, где ей присуждено звание почетного доктора Армянского государственного педуниверситета.