3 տարվա ընթացքում Դիլիջան ազգային պարկում գրանցվել է 6000 ծառահատման դեպք
ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը Դիլիջան ազգային պարկում 2014 թվականի օգոստոսից մինչև 2017 թվականի կեսեր 6000-ից ավելի ծառահատման դեպքեր է արձանագրել, լրագրողներ հետ զրույցում ասաց ՀՀ բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
«Չի բացառվում, որ ավելի մեծ քանակություն է եղել: Քրեական գործ է հարուցված: Բոլոր այն մարդիկ, որոնք որևէ ձևով առնչություն են ունեցել, կքննվեն», - նշեց նախարարը:
Արծվիկ Մինասյանի խոսքով՝ անտառների պահպանման համակարգը թույլ չի տալիս անձնավորված կիսել ծառահատման պատասխանատվությունը, քանի որ ՀՀ-ն չունի ծառի հատման վաղեմությունը չափող համակարգ և արբանյակային ու ժամանակակից տեղեկատվական համակարգեր, որոնք թույլ կտան 24 ժամյա վերահսկողություն իրականցնել ու տարին գոնե երկու անգամ պատկեր ունենալ անտառի իրավիճակի մասին:
Նախարարն ընդգծեց, որ առաջիկայում ՀՀ-ն ձեռք կբերի ծառահատման վաղեմությունը չափող համակարգ, ինչը ավելի կհեշտացնի ծառահատման դեպքերի բացահայտումը:

За три года в Национальном парке «Дилижан» зарегистрировано более 6000 случаев вырубки деревьев
Министерство охраны природы Армении в период с августа 2014 года до середины 2017 года зарегистрировано свыше 6000 случаев вырубки деревьев в Национальном парке «Дилижан», заявил сегодня в ходе встречи с журналистами министр охраны природы Арцвик Минасян.
«Не исключается, что случаев вырубки было больше. Возбуждено уголовное дело, все те люди, которые имеют к этому какое-либо отношение, будут допрошены», - отметил министр.
По словам Арцвика Минасяна, система охраны лесов, не позволяет привлекать к адресной ответственности за вырубку, поскольку в Армении отсутствует система измерения давности рубки и современная спутниковая и IT-системы, которая позволят осуществлять 24-часовой контроль и иметь представление о ситуации.
Министр отметил, что в ближайшее время Армения закупит систему инструментального измерения давности рубки, что облегчит выявление случаев незаконной вырубки деревьев.